„Znovu po třech týdnech? To si nedovedeme představit. Znovu uklízení, znovu vyhazování věcí," děsí se v Novém Bydžově. „Jen šest centimetrů nás dělí od vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity.  Už se začaly rozvážet pytle s pískem a strážníci varují před možnými záplavami. Nejhorší je, že hrozí protržení stavidla Cidliny ve Sloupně,"  řekl včera odpoledne místostarosta Nového Bydžova Bohumil Orel.

Stavidlo: Nedá se nic dělat

„Zatím se moc dělat nedá, je zvýšená hladina a velký průtok, není vlastně nic vidět. Sledujeme hladinu, zatím vše vydrželo. Až voda ustoupí dojde na další zpevnění," uvedl starosta Sloupna Karel Půš.

„Od rána jsme projížděli oblast Albeřic, ale zatím je vše v pořádku, potoky jsou klidné," informoval například tajemník Obecního úřadu v Horním Maršově Petr  Skalský.

„Trochu nám po ránu zamotala hlavu řeka Úpa, která se začala zvedat, ale v půl desáté jsme byli na devadesáti centimetrech a první stupeň je až od 110 centimetrů, takže opět zavládl v obci zatím klid," dodal  Petr Skalský.

Starostu Svobody nad Úpou jsme včera zastihli na cestě do Hradce Králové. „Vezu faktury za provedené práce." uvedl Jiří Špetla. I podle něho sledovali stav vody v potocích i řece Úpě. Vody se bojí jako čert kříže.

Solidarita, která vždy potěší

Kvitoval obrovskou vlnu solidarity.  Například v pondělí byla  trutnovským zastupitelstvem odsouhlasena částka 850 tisíc korun, která poputuje do postižených oblastí. Čtvrt milionu právě do Svobody nad Úpou a půl milionu do  Krakonošovy sbírky – Povodně 2013.

Stav vody v potocích, jež měly při červnové povodni problémy, sleduje i Správa KRNAP. „Stav potoků v horách  monitorujeme.  Situace je zatím klidná," řekl mluvčí  Radek Drahný.

„Na povodňovém kontě kraje bylo ke včerejšku 536 432 korun. Přispělo zatím 83 dárců – z toho 18 měst a obcí, devět firem, zbytek jednotlivci.,"  uvedl  Jiří Hošna  z krajského úřadu.