Vlekaři i lyžaři si přáli mráz. Ale až takový? Luční bouda hlásí ze včerejšího rána -16,3 ºC, na Sněžce bylo v ten samý čas – 11,4, ve Špindlerově Mlýně klesla teplota maximálně na – 15,7 ºC .

„Zasněžování jako takové to neohrožuje, ale je s tím víc práce. Pokud se děla nezastaví a vytápějí se okruhy, aby nezamrzaly trysky, tak se jede pořád. Bylo tady až – 17, ale jedeme už čtyři dny nonstop a zatím bez problémů. Ideální teploty jsou ale zhruba na polovině, kolem šesti až osmi pod nulou," říká Miroslav Mádr z vleku v Radvanicích.

Své si s mrazem užili účastníci sobotního nočního závodu skialpinistů v Janských Lázních. „Startují v tenkých kombinézách a než dorazí na Černou horu, je to dobré. Tam ale navléknou jen slabou bundu a čeká je sjezd do Pece. To není žádný med," věděl organizátor Jiří Pleskač. A podmínek si byl vědom i Petr Adámek ze Rtyně, který přešel do kategorie mužů a čekala ho dlouhá trasa. „Vyrážím na zkušenou a dojetí. Minulý týden jsem jezdil na kole a teď tohle. Hlavním cílem je přežít," podělil se o pocity na startu.

V zoo Dvůr Králové vypouštějí do výběhů jen zvířata, kterým mráz kvůli srsti nevadí. Také na „černém" kontinentu bývají v noci teploty pod nulou. Naopak spokojen byl jeden z nejoblíbenějších druhů, sibiřský tygr. „Těm současné podmínky mohou připomínat domov," sdělila mluvčí Jana Myslivečková.