VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východopedie - encyklopedie zajímavostí východních Čech

Východní Čechy - Vážení čtenáři, po týdenní přestávce máte možnost opět se začíst do encyklopedie regionálních zajímavostí. V každém sobotním vydání Deníku prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji.

10.11.2013
SDÍLEJ:

Královéhradecký Truck Fest.Foto: Ondřej Littera

Děkujeme za připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, určitě je využijeme. Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na e-mailovou adresu: encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno C (pokračování)

Cihelna

Vojensko-historická akce s více než patnáctiletou tradicí pořádaná v blízkosti tvrze U Cihelny a Vojenského muzea nedaleko Králík na Orlickoústecku. Desetitisíce návštěvníků mohou pravidelně vidět bojové ukázky v režii vojensko-historických klubů a jejich členů v dobových uniformách, s dobovou výzbrojí a výstrojí i dobovou vojenskou technikou, zaměřené především na II. světovou válku. Součástí bohatého programu bývá i prezentace Armády ČR a složek Integrovaného záchranného systému.

CineStar

Multikina, která v České republice fungují od roku 2001.

Dnes je najdeme v jedenácti městech. Jsou vybavena nejmodernější promítací technikou (od r. 2009 technologie 3D) a dokonalým zvukem (Dolby Digital a Dolby Surround). Prvně se začalo promítat v Hradci Králové (říjen 2001, o měsíc později v Ostravě); v Pardubicích pak od prosince 2008. V Hradci Králové je osm sálů s celkovou kapacitou 1582 míst, v Pardubicích šest sálů se 771 místem.

Císařská chodba

Nejznámější a nejmohutnější rokle v Prachovských skalách  pojmenována po císaři Františku I., který byl tudy nesen během své návštěvy Jičína při poradě protinapoleonovské koalice v červnu roku 1813. Rokle je lemována kolmými stěnami. Modlitba skal, která se nad ní zvedá, patří k hlavním věžím Prachovských skal. Zalesněná skalní rokle u křižovatky nad Císařskou chodbou bývá nazývána Čertova kuchyně.

Císařská studánka

Součást lesního porostu v Novohradeckých lesích asi dva kilometry jihovýchodně od Nového Hradce Králové u lesního hřbitova, dominuje mu pomník myslivců. Předmětem ochrany je asi 170 let starý velmi pěkný smíšený porost borovic, buků a smrků, doplněný duby a břízami na písčité půdě jedné z říčních teras řeky Orlice.

Díky tomu, že v místě byly zachovány přestárlé exempláře místního buku a borovice lesní, nalezneme tam  některé vzácné druhy hmyzu vázané zejména na staré odumírající nebo trouchnivé stromy a stromové houby. Doložen byl například výskyt potemníka.

Cita Jaroslav

Malíř a animátor, rodák z Vysokova na Náchodsku (20. 8. 1926 – zemřel 10. 3. 2013). Sedmadvacet let pracoval v náchodské Rubeně (z účtárny se dostal do propagačního oddělení), odkud v roce 1974 odešel a dal se na dráhu profesionálního filmaře.

Jeho prvním kresleným filmem byl Černoch, se kterým vyhrál prestižní soutěž Rychnovská 8. Nejznámější je jeho večerníček o Maťovi a Klinčekovi. Měl 100 dílů, což je československý seriálový rekord, hudbu k němu složil Jaroslav Celba a viděly ho děti ve 23 zemích. Je autorem téměř 200 animovaných filmů, které získaly sto zahraničních ocenění.

Akvarelovou technikou vytvořil přes 4000 krajin, některé z nich úspěšně vystavil v roce 1992 ve Velké Británii. Dlouhá léta svými kreslenými vtipy obohacoval stránky zpravodajských deníků a týdeníků.

Colloredo-Mansfeldové

Starý italsko-rakouský rod přišel na území nynější České republiky během třicetileté války.

V současnosti jsou  jeho potomci především v zahraničí, avšak do Čech střídavě přijíždí Jeroným Colloredo-Mansfeld, který žije na zámku v Dobříši, jejž rod získal zpět do vlastnictví během restituce v roce 1998. Rod uplatňoval restituční právo také na další hrady a zámky, mimo jiné na opočenský zámek. Tady se o zisk do vlastnictví pokoušela Kristina Colloredo-Mansfeldová, avšak se svým nárokem u soudů neuspěla a zámek zůstal ve vlastnictví státu.

Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu. Mansfeldové se po válce o majetek začali soudit, po nástupu komunistického režimu emigrovali do Rakouska.

Podle Kristiny Colloredo-Mansfeldové její otec za války přišel o majetek kvůli nepřátelství k nacistům. Poukazovala také na údajnou rasovou perzekuci rodiny. Podle Národního památkového ústavu však pro takové tvrzení nejsou důkazy, což nakonec konstatovaly také soudy.

Hraběnka však přesto v Opočně stále žije a má tady svůj domek. V lednu 2013 se musel zámek rozloučit s více než třemi desítkami obrazů. Ty měla ve svém majetku hraběnka Kristina Colloredo-Mansfeldová už od dob restituce. Po prohraném sporu o vlastnictví zámku začala jednat se správou panství o zápůjčce těchto děl. K dohodě však nedošlo, a tak tato díla odvezli na zámek Dobříš.

Hraběnka požadovala buď  peníze, anebo bezplatné užívání letohrádku, který stojí v zahradách zámku. Plánovala ho zvelebit a pořádat tady kulturní akce. S tím však správa zámku nemohla souhlasit, jelikož nesmí přenechat k užívání státní majetek bezplatně.

Crha Jiří

Hokejový brankář, rodák z Pardubic (13. 4. 1950). V československé lize získal mistrovské tituly v dresu jihlavské Dukly (1970, 1971) a v sezóně 1972 – 1973 byl u historicky prvního titulu Tesly Pardubice. Má olympijské stříbro (1976), z mistrovství světa tři stříbra (1974, 1975, 1978) a jeden bronz (1973).

Emigroval do Spojených států a stal se prvním evropským brankářem, který se stal jedničkou v klubu NHL (4. 2. 1980, smlouva s Toronto Maple Leafs). O tři roky později zamířil do Německa a v roce 1991 s aktivní činností skončil. Nyní působí jako hokejový agent.

Cyklobusy

Výrazná pomoc vyznavačům cykloturistiky, kterým umožňují pohodlnou dopravu do míst, kde startují na svá putování.

Pestrou nabídku mají tradičně Krkonoše, pro přehlednost byly jednotlivé trasy označeny barevně. Červená  „navigovala" cykloturisty z Harrachova na Pomezní Boudy, fialová z Jilemnice na Horní Mísečky, zelená z Vrchlabí přes Špindlerův Mlýn na Špindlerovku, žlutá z Upice přes Trutnov na Pomezní  Boudy, modrá ze Žacléře do Trutnova a tyrkysová z Hradce Králové do Vrchlabí.

Už pojedenácté v roce 2013 vyjížděly cyklobusy  do Orlických hor, oblasti Bukové hory a také do oblasti  Králického Sněžníku. K dispozici bylo jedenáct tras, mj. i linka do polských Bystřických hor.

V sezoně, vždy ve svém pátečním vydání, o trasách podrobně informovaly východočeské Deníky.

Pět barevně odlišených tras (červená, modrá, zelená, žlutá a hnědá)  bylo v Českém ráji, cykloturisty sem dopravovaly autobusy z Jičína, Turnova, Semil a Mladé Boleslavi.

Czech Open

Největší festival šachu a her na světě měl v roce 2013 na pořadu už 24. ročník, koná se vždy sedmnáct červencových dní v pardubické ČEZ Areně.

Od roku 1990 do roku 2002 se jednalo jen o šachový turnaj, pak pořadatelé program rozšířili o karetní bridž a japonské go, každoročně pak přidávali další šachové disciplíny (rapid, Fischerovy šachy, holanďany). Nabídka byla rozšířena i o šachový maraton a souboje s počítačem. Došlo i na zařazení nešachových her – např. na scrable, dámu, mariáš, poker. Dnes je v programu i celá škála hlavolamů, samozřejmě nechybí stále populární Rubikova kostka. Na prvním ročníku startovalo 30 šachistů, letos se v Pardubicích do bohatého programu zapojilo přes 5000 soutěžících. Prestiž festivalu došla tak daleko, že soutěže v některých odvětvích získaly statut mistrovství Evropy i mistrovství světa.

Czech truckfest

Největší setkání trucků ve střední Evropě mělo letos v Hradci Králové  již 13. ročník. Každoročně dorazí téměř 400 kamionů a 40 vystavovatelů z ČR, Polska, Německa či Nizozemí. Centrum  je v areálu hradeckého letiště, ale obří osvětlené americké trucky vyrážejí tradičně na večerní propagační jízdy po městě. V programu nechybějí koncerty a soutěže, například ve sprintu na 220 metrů, jízda zručnosti či klání o nejosvětlenější vůz. Na závěr akce vyhlašují pořadatelé nejhezčí truck. Na své si na Truckfestu přijdou i milovníci modelů. I oni zde pořádají jedno ze svých velkých setkání. Podle organizátorů dorazilo na Truckfest za dvanáct ročníků  5291 kamionů.

Czendlik Zbigniew Jan

Římsko-katolický kněz se narodil 6. 9. 1964 v polské obci Brenna, má polské i české občanství. Vystudoval teologii v Katovicích a ve Varšavě, na kněze byl vysvěcen v roce 1989 v Katovicích. Od roku 1992 působí v České republice. Začínal v Náchodě, ale už 1. 9. 1993 se stal vikářem v Lanškrouně, kde byl v roce 2008 jmenován děkanem. Zasloužil se o opravu církevních památek, angažoval se při realizaci projektu Rodinného dětského domova v Žichlinku a stál u zrodu dalších sociálních projektů, např. u svozu dětí s handicapem do speciální ZŠ nebo dopravy seniorů. Jeho farnost má vlastní webové stránky, píše blog, aktivně se angažuje také na Facebooku.

Je populární osobností, často účinkuje v televizi (Uvolněte se, prosím, Bolkoviny, Krásný ztráty, moderuje pořad Uchem jehly). Na farní zahradě se konají koncerty, mj. i naše tradiční celorepubliková akce Česko zpívá koledy. Je aktivním sportovcem; hrával fotbal, teď je  dobrým golfistou (pořádá v něm charitativní turnaje) a rád se zúčastňuje i V.I.P. turnajů v tenise.

Písmeno Č

Čapek Josef

Malíř, scénograf, spisovatel, novinář a dramaturg, který se narodil 23. března 1887 v Hronově  a dětství  prožil v Malých Svatoňovicích. Pak se pětičlenná rodina lékaře Antonína Čapka a jeho manželky Boženy (kromě syna Josefa i dcera Helena 1886–1961 a syn Karel 1890–1938) přestěhovala do Úpice, kde absolvoval školní docházku.

Posléze ve Vrchlabí vystudoval odbornou školu tkalcovskou, ale od roku 1904 už byl studentem pražské Umělecko-průmyslové školy. Po absolutoriu odjel do Paříže, kde navštěvoval Academii Colarossi. V roce 1919 se oženil se svou dlouholetou láskou Jarmilou, rozenou Pospíšilovou; z manželství měl jednu dceru Alenu.

Ve své tvorbě vycházel z pocézannovské francouzské malby, poměrně brzy začal tvořit pod vlivem kubismu. Čapkovy obrazy mají silný emotivní náboj, je autorem několika cyklů symbolizujících válku (např. Ve stínu fašismu). Jeho výtvarnou tvorbu výrazně ovlivnily i dětské motivy a krajinářství.

Rekordní cenu za Čapkovo dílo na tuzemských aukcích drží obraz Děvče v růžových šatech (1916), který se v roce 2007 prodal  za 14 160 000 korun.

Josef Čapek byl redaktorem Národních listů, později redaktorem a výtvarným kritikem v Lidových novinách, úspěchy měl i s karikaturami. Spolu se svým bratrem Karlem napsal např. Krakonošovu zahradu (1918), kde vzpomínali na dětství, k nejpopulárnějším však patří pohádka Povídání o pejskovi a kočičce, jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech s jeho charakteristickými ilustracemi (1929).

Josef Čapek zemřel v dubnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen na skvrnitý tyfus. Symbolický hrob má v Praze na vyšehradském hřbitově.

Autor: Redakce

10.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA pro minutkovou kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme kuchaře/kuchařku do hotelové kuchyně, (minutková kuchyně). Specialistovi v tomto oboru nabízíme smluvní mzdu a nadstandartní podmínky.. Pracoviště: Lázně 1897, s.r.o. - provozovna, Lázně, č.p. 79, 552 11 Velichovky. Informace: Zdeňka Pasáková, +420 727 964 087.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 15 000 Kč

Ostatní čalouníci a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK/-ICE DO VÝROBY - příprava + lepení sedacích souprav. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou při splnění pracovních povinností. Nástup možný ihned. Nástupní mzda (hrubého): 15.000,- Kč - 19.500,- Kč. , Výuční list výhodou., Pracovní nabídky zasílejte na e-mail: odbyt@lumco.cz nebo poštou na adresu Lumco spol. s r.o., Maloskalická 68, 552 03 Česká Skalice.. Pracoviště: Lumco spol. s r.o., Maloskalická, č.p. 68, 552 03 Česká Skalice. Informace: Lenka Vlčková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. , , Druh práce: správní činnosti v rámci odboru - péče o bytové a nebytové prostory (technik)., Místo výkonu funkce: město Broumov., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (9. platová třída)., Termín nástupu: 1. 5. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. , , Další požadavky: schopnost provozně-ekonomických činností při správě objektů; praxe v oboru, či zkušenosti se správou objektů výhodou; orientace v oblasti investic a údržby objektů výhodou; znalost uživatelské práce s PC - Word, Excel, elektronická pošta, Internet, datové schránky; organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita, asertivita; řidičské oprávnění skupiny B., , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 11. 4. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u vedoucí odboru správy majetku města Ing. Marie Mikulenkové (kontakt: 491 504 320, mikulenkova@broumov-mesto.cz)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr na dobu neurčitou, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti (odměna po zapracování 80,- Kč - 100,- Kč/hod.)., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, výdej hotových jídel., Požadavky: praxe v pohostinství, pracovitost, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Zaměstnavatel nabízí stravování., Kontakt - p. Bernard Tomáš, tel.: 774 263 983, e-mail: bernardtomas@centrum.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v Restauraci U Pilouse.. Pracoviště: Tomáš bernard - restaurace u pilouse, Dvorská, č.p. 229, 549 31 Hronov 1. Informace: Tomáš Bernard, +420 774 263 983.


NA SLOVENSKU dosáhl náchodský plavec Pavel Janeček nejen na cenné kovy, ale i na solidní časy.

Z bratislavského bazénu vylovil Janeček dvě zlata a dvě stříbra

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Park na příjezdu do Náchoda ozdobí silueta zámku

Náchod - S jarním obdobím se i do Náchoda opět vrací stavební ruch a na příjezdu do města se připravuje úprava veřejného parku před hotelem Hynek.

Hradec má problém, Liberec má mečbol

Hradec Králové – Promrhali přesilovku pěti proti třem trvající bez sedmi vteřin dvě minuty. A říká se: Kdo nedá gól při pět na tři, prohrává. Staré pravidlo se potvrdilo i tentokrát. Hokejisté Mountfieldu i kvůli zahozené početní výhodě ve druhé třetině prohráli doma s Libercem 1:2 a ve čtvrtfinále play-off vedou Bílí Tygři 3:2.

V Ratibořicích se bude točit film Voda nad vodou

Ratibořice - Herecký dům Viktorka v Ratibořicích má novinku. Jeho vedení oznámilo zaručenou zprávu, že se v měsíci květnu bude na Viktorce natáčet nový česko – slovenský film Voda nad vodou.

Pirát silnic odjel z místa činu

Náchodsko - Pět středečních dopravních nehod připravilo pro dopravní policisty opět pestrou přehlídku nevhodného chování účastníků silničního provozu. Jen v jednom případě za nehodu nemohl řidič, ale lesní zvěř, která mu vběhla do cesty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT