VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východopedie - encyklopedie zajímavostí východních Čech

Východní Čechy - V každém sobotním vydání prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. Stále chodí vaše připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, děkujeme za ně.

1.12.2013
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření budovy denního stacionáře Daneta v Severní ulici na Slezském Předměstí v Hradci Králové.Foto: Deník/ Jan Pruška

Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno Č (dokončení)

Černý František

Známý český hudebník, textař, zpěvák a kytarista se narodil ve Svitavách 29. 10. 1957. Vyučil se sice hodinářem, ale už od svých 15 let se věnuje hudbě. V 80. letech 20. století hrál folk v kapelách Kanafas, Povijan, později působil v rockových seskupeních Kapitol a Verze 5. V roce 1988 založil skupinu Čechomor, v jejímž čele stojí dodnes. Také si zahrál v několika filmech. Jeho nejznámější rolí je taxikář v Knoflíkářích. Je partnerem projektu Červeného kříže na podporu dárcovství krve a krevní plazmy.

Češovské valy

Historické opevnění z doby počátku letopočtu má plochu 35 hektarů a najdete je v lese na mírném návrší Hradiště obce Češov, asi 12 km jižně od Jičína. Centrální opevnění má nepravidelně lichoběžníkový půdorys o rozměrech asi 940 x 600 m.

Jde o opevnění s nejmohutnějšími valy, jaké se v Čechách zachovaly. Jsou vysoké 12 m a při patě dosahují šířky 55 m. Valy kdysi tvořila hradební zeď z kamenů kladených na sucho, doplněná výrazným náspem s vnitřní trámovou konstrukcí. V současnosti je prostor oppida porostlý hustým listnatým (dubovo-habrovým) lesem. Při severním vstupu do vnitřní části hradiště byl v roce 1929 postaven kamenný pomník myslivce Svobody z Jiráskova románu Temno.

ČEZ Arena

Jedna z největších a nejmodernějších hokejových hal v republice. Umělá ledová plocha na jejím místě vznikla už v roce 1947. V roce 2001 byl stadion rekonstruován a díky dostavbě západní tribuny se kapacita zvýšila na 10 300 diváků.

Kromě polstrovaných sedadel jsou součástí haly čtyři velkoplošné obrazovky, ale i vnitřní televizní okruh, díky němuž jsou diváci neustále „v obraze" i mimo prostory tribuny. Nechybí V.I.P. zóna, Press centrum pro novináře, bezbariérový přístup, dostatečná kapacita občerstvení a parkoviště.

Kromě sportovních akcí (hokej, basketbal) se často mění v koncertní sál, výstavní či taneční plochu. Konaly se zde například koncerty skupin Kabát, ZZ Top, Elán, Olympic nebo zpěváků Karla Gotta, Daniela Landy, Michala Davida či zpěvačky Lucie Bílé. Své umění zde předvedl také ruský armádní soubor Alexandrovci nebo taneční mistři Lord of the Dance.

Čtvrtek Václav

Narodil se 4. 4. 1911 v Praze Johanně a Janu Cafourkovým. Když byl za první světové války otec povolán na frontu, přestěhovala se matka se dvěma syny k rodičům do Jičína. A právě tento pobyt měl na budoucího spisovatele velký vliv.

Jeho dědeček Václav Fejfar byl významnou jičínskou osobností – jako tesař se podílel na stavbě řady domů, po léta stál v čele spolku zdejších řemeslníků, zasedal v městské radě, v letech 1878-1883 zastával funkci starosty. Měl zálibu ve zpěvu, i maminka ráda zpívala. V oblibě měla i procházky a Václav Čtvrtek po letech tvrdil, že s ní prochodil všechny okolní vesničky a krajinu si zamiloval. Důležitým předělem v jeho tvorbě byl pobyt na Dobříši, kde v roce 1964 při svých oblíbených procházkách a rybaření objevil námět k příběhům o vodníku Česílkovi, kterého brzy přestěhoval do jičínského rybníka Kníže.

Tehdy začalo nové pohádkové období Václava Čtvrtka, ve velké míře ovlivněné televizí. Seriály pro Večerníček mu zajistily popularitu doma i v cizině a měly velký význam pro rozvoj českého animovaného filmu. Prvním byl v r. 1967 cyklus o loupežníku Rumcajsovi. Spolu s příběhy o formanu Šejtročkovi a o Kubovi a Stázině se řadí k tzv. jičínským pohádkám. Děj se odehrává na místech, která lze v Jičíně a okolí opravdu najít, svůj původ tu mají i příjmení některých postav. Jen Řáholec nenajdeme přímo, i když název z Jičínska pochází – jde o nářeční podobu slovesa řeholit se (tj. řehtat se, bavit se, hlučně se smát).

V roce 1975 byl jmenován čestným občanem města Jičína, kde je připomínán na řadě míst. Od roku 2006 má jméno slavného spisovatele (zemřel 6. 11. 1976 v Praze) ve svém názvu jičínská městská knihovna.

Písmeno D

Daneta

Svépomocné sdružení rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v Hradci Králové je podpůrným zařízením mateřské školy, základní školy a praktické školy. Pečuje o mimoškolní aktivity a zájmovou činnost zdravotně postižených, organizuje psychorehabilitační pobyty a tábory, spolupracuje při začleňování postižených dětí a mládeže mezi zdravé. Vzdělává zájemce o problematiku a spolupracuje s relevantními organizacemi, zároveň organizuje dobrovolnické služby.

Daněk Stanislav Jan

Folkový písničkář se narodil 30. 1. 1947 v Gottwaldově (dnešní Zlín) a má chatu v Osadě vycházejícího slunce ve Svinarech u Hradce Králové. Přezdívku Wabi získal podle Wabiho Ryvoly, jehož písně hrál v mládí svým kamarádům.

Vyučil se zámečníkem, ale kromě toho dělal svářeče, prodavače zkapalněného plynu a nejdéle řidiče sanitky. Po vojně odešel do Chodova u Karlových Varů, kde hrál s kapelou Plížáci, po návratu zpět do Gottwaldova se stal členem skupiny Rosa. Pro ni napsal píseň Rosa na kolejích, která se stala trampskou hymnou. S oběma skupinami získal na tehdejší prestižní soutěži trampské a folkové písně Portu za nejlepší hudební výkon, autorské Porty pak má za písně Rosa na kolejích, Ročník 47 a Nevadí.

Od roku 1983 se muzikou živí, v devadesátých letech začal spolupracovat s hradeckým kytaristou Milošem Dvořáčkem.

Dejdar Martin

Herec, moderátor, producent a hokejista se narodil 11. 3. 1965 ve Vysokém Mýtě. Velkou část svého dětství prožil v Chrasti, 
v Chrudimi vystudoval gymnázium. Jeho otec byl námořník, a tak se s ním podíval do řady exotických zemí. Po absolvování DAMU (1987) nastoupil do Studia Ypsilon.

Na filmovém plátně na sebe poprvé výrazně upozornil v muzikálu Šakalí léta (1993), za roli ve filmu Učitel tance získal cenu Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (1995). V televizi odehrál výrazné role v seriálech Konec velkých prázdnin, Poslední sezóna a Zdivočelá země. Jeho hlasem nezaměnitelně promlouvá Bart v americkém kresleném seriálu Simpsonovi, osobitě ztvárnil postavu Františka Ozáka Pacovského v původním českém sitcomu Comeback. Moderoval pořady Šance, Ptákoviny, Na vlastní nebezpečí, zasedal v porotě Československo má talent. Produkoval filmy Amerika, Panství a Eliška má ráda divočinu. Je zakládajícím členem a aktivním hráčem hokejového klubu osobností HC Olymp Praha.

Deštné v Orlických horách

Obec, o níž je první písemná zmínka dochována z roku 1362, leží v nadmořské výšce 650 m n. m., má 625 obyvatel a je největším turisticko-lyžařským střediskem Orlických hor. Nabízí pestré sjezdové tratě od turistických přes červenou až po závodní. Celková hodinová přepravní kapacita dvousedačkové lanovky a vleků je 6800 lidí. Pravidelně se udržuje 100 km běžeckých stop, vyhledávané je Skuhrovské kolečko přímo v obci (3 a 4 km) a pak hřebenovka přes Šerlišský Mlýn a Masarykovu chatu na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou (1115 m n. m.). Výhodou střediska je parkoviště přímo u sjezdovek, odpovídající zázemí servisu a občerstvení či lyžařské školy. V obci jezdí každou půlhodinu od kostela do střediska a zpět skibusy. Lyžaři mohu využít i skibusy z celé řady měst (např. Hradec Králové, Náchod, Nové Město nad Metují, Žamberk, Ústí nad Orlicí atd.).

Turisticky zajímavé jsou Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel, kostel sv. Máří Magdaleny, Jiráskova horská chata, Kačenčina zahrádka, Křížová cesta a kaple na Dříši. Jednou z nejznámějších letních akcí je Tavení skla, v zimě pak závod psích spřežení Šediváčkův long a Světový pohár skibobů.

Dětenice

Barokní zámek a okolní blok budov se v minulých letech proměnily v historické (či spíše historizující) zábavní centrum. Budova byla soukromým vlastníkem kompletně zrekonstruována a otevřena pro pořádání kulturních a společenských akcí. Můžete zde vidět čtrnáct zařízených komnat, sbírku zbraní Maltézských rytířů a malby z barokního a renesančního období. Podnik nabízí rozličné atrakce, například přivítání Albrechtem z Valdštejna, ohňostroje, výstřely z děl nebo hlídkující halapartníky. Součástí komplexu je udržovaný zámecký park o rozloze čtyř hektarů.

Ve známost rovněž vešla místní středověká krčma. V prostorách se návštěvník potká s šermíři, děvečkami, ale také s vandráky a na první pohled pochybnými existencemi, které každého rády počastují hrubými, nevybíravými slovy nebo vyhlížejí, zda od stolu neodpadne nějaké sousto.

Diakonie Broumov

Organizace, která je nástupkyní Diakonie Úpice, pomáhá od roku 1993 lidem, kteří se ocitli v krizové životní situaci.

Soustřeďuje se na poskytování ubytovacích služeb, pracovní a sociální integraci. Jedná se o občany bez domova, dlouhodobě nezaměstnané, propuštěné vězně nebo ty, kteří ukončili léčbu závislosti. K tomu slouží jednotlivé služby a programy. Cílem je, aby tito lidé byli schopni se o sebe postarat a našli znovu své místo ve společnosti. Při častých sbírkách spolupracuje s humanitárními organizacemi, církvemi a dalšími institucemi. Činnost broumovské Diakonie a její sociální služby mají celorepublikový charakter.

Dientzenhoferové

Otec a syn patří mezi nejvýznamnější stavitele barokních památek v Čechách. Podle jejich plánů byly postaveny kostely tzv. broumovské skupiny, které se řadí k vrcholům nejen české, ale i evropské barokní architektury.

Kryštof Dientzenhofer (1655-1722): Pocházel z bohaté bavorské stavitelské rodiny, nejprve se vyučil zedníkem, poté odešel se svými sourozenci do Prahy, kde se živil jako polír u stavitele A. Leuthnera. V roce 1685 se oženil s vdovou po pražském staviteli Johannu G. Aichbauerovi a v Praze se usadil natrvalo. Sňatkem získal menší měšťanský dům, který přestavěl a rozšířil (dnes Pension Dientzenhofer). Ve stejné době také dostal povolení provozovat samostatnou stavitelskou činnost. Postupně se začal prosazovat, zprvu se jako spolupracovník význačných architektů podílel na mnoha barokních stavbách v Čechách. Roku 1698 byl Kryštof jmenován pevnostním stavitelem pro Cheb a v roce 1710 stálým architektem broumovského opata Otmara Zinkeho, kde pracoval až do své smrti. Jeho nejvýznamnějšími stavbami jsou: kostel svatého Mikuláše v Praze, klášterní kostel svaté Markéty v břevnovském klášteře, kostel svaté Kláry v Chebu, kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, barokní areál Skalka v Mníšku pod Brdy, kostely ve Vernéřovicích, Ruprechticích a Otovicích.

Kilián Ignác Dientzenhofer (1689-1751): Pátý syn Kryštofa Dientzenhofera za své kariéry vyprojektoval přes dvě stě staveb, veškeré práce si řídil sám a přestože pracoval i na několika stavbách současně, nikdy se neopakoval. Je autorem například chrámu svatého Mikuláše v Praze, kostela sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech, kláštera sv. Hedviky ve Wahlstadtu, kostela sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, kláštera Voršilek v Kutné Hoře, dostavby Lorety a mnoha dalších. Podle jeho plánů vznikly na Broumovsku a okolí např. kostel sv. Václava a konvent kláštera benediktinů v Broumově, kaple na Hvězdě, kostely v Heřmánkovicích, Vižňově, Šonově, Božanově nebo Bezděkově nad Metují. Ačkoliv neměl nouzi o zakázky, nikdy nebyl příliš bohatý a dokonce odmítl i nabízený šlechtický titul, protože jeho finanční poměry by jeho početné rodině nedovolovaly žít přiměřeně panskému stavu. Kilián Ignác byl velmi vzdělaný člověk a plynně hovořil šesti jazyky. Češtinu však považoval za svůj mateřský jazyk a sebe samotného za českého umělce.

Discgolf

Nová aktivita, která si získává stále více příznivců, připomíná golf. Míčky jsou však nahrazeny plastovými talířky, které mají různé letové vlastnosti. Základ pro hru tvoří tři disky: s označením P pro hody na krátkou vzdálenost, s označením M pro střední vzdálenost a s označením D na dlouhou vzdálenost. Každá „jamka" je určena tzv. TeePadem – místem prvního odhozu a speciálním zařízením pro chytání disků – discgolfovým košem. Vítězem je ten, kdo obejde hřiště s nejmenším počtem hodů.

Ve východních Čechách je možné hrát např. u sjezdovky na Dolní Moravě, kde je dvanáctikošové hřiště a obejít ho můžete přibližně za 90 minut. V červnu roku 2013 bylo otevřeno discgolfové hřiště v prostoru suchého poldru v Lačnově na Svitavsku, na jeho výstavbu finančně přispěl Pardubický kraj. V České republice je celkem sedmnáct hřišť.

Autor: Redakce

1.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA pro minutkovou kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme kuchaře/kuchařku do hotelové kuchyně, (minutková kuchyně). Specialistovi v tomto oboru nabízíme smluvní mzdu a nadstandartní podmínky.. Pracoviště: Lázně 1897, s.r.o. - provozovna, Lázně, č.p. 79, 552 11 Velichovky. Informace: Zdeňka Pasáková, +420 727 964 087.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 15 000 Kč

Ostatní čalouníci a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK/-ICE DO VÝROBY - příprava + lepení sedacích souprav. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou při splnění pracovních povinností. Nástup možný ihned. Nástupní mzda (hrubého): 15.000,- Kč - 19.500,- Kč. , Výuční list výhodou., Pracovní nabídky zasílejte na e-mail: odbyt@lumco.cz nebo poštou na adresu Lumco spol. s r.o., Maloskalická 68, 552 03 Česká Skalice.. Pracoviště: Lumco spol. s r.o., Maloskalická, č.p. 68, 552 03 Česká Skalice. Informace: Lenka Vlčková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. , , Druh práce: správní činnosti v rámci odboru - péče o bytové a nebytové prostory (technik)., Místo výkonu funkce: město Broumov., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (9. platová třída)., Termín nástupu: 1. 5. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. , , Další požadavky: schopnost provozně-ekonomických činností při správě objektů; praxe v oboru, či zkušenosti se správou objektů výhodou; orientace v oblasti investic a údržby objektů výhodou; znalost uživatelské práce s PC - Word, Excel, elektronická pošta, Internet, datové schránky; organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita, asertivita; řidičské oprávnění skupiny B., , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 11. 4. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u vedoucí odboru správy majetku města Ing. Marie Mikulenkové (kontakt: 491 504 320, mikulenkova@broumov-mesto.cz)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr na dobu neurčitou, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti (odměna po zapracování 80,- Kč - 100,- Kč/hod.)., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, výdej hotových jídel., Požadavky: praxe v pohostinství, pracovitost, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Zaměstnavatel nabízí stravování., Kontakt - p. Bernard Tomáš, tel.: 774 263 983, e-mail: bernardtomas@centrum.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v Restauraci U Pilouse.. Pracoviště: Tomáš bernard - restaurace u pilouse, Dvorská, č.p. 229, 549 31 Hronov 1. Informace: Tomáš Bernard, +420 774 263 983.


NA SLOVENSKU dosáhl náchodský plavec Pavel Janeček nejen na cenné kovy, ale i na solidní časy.

Z bratislavského bazénu vylovil Janeček dvě zlata a dvě stříbra

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Park na příjezdu do Náchoda ozdobí silueta zámku

Náchod - S jarním obdobím se i do Náchoda opět vrací stavební ruch a na příjezdu do města se připravuje úprava veřejného parku před hotelem Hynek.

Hradec má problém, Liberec má mečbol

Hradec Králové – Promrhali přesilovku pěti proti třem trvající bez sedmi vteřin dvě minuty. A říká se: Kdo nedá gól při pět na tři, prohrává. Staré pravidlo se potvrdilo i tentokrát. Hokejisté Mountfieldu i kvůli zahozené početní výhodě ve druhé třetině prohráli doma s Libercem 1:2 a ve čtvrtfinále play-off vedou Bílí Tygři 3:2.

V Ratibořicích se bude točit film Voda nad vodou

Ratibořice - Herecký dům Viktorka v Ratibořicích má novinku. Jeho vedení oznámilo zaručenou zprávu, že se v měsíci květnu bude na Viktorce natáčet nový česko – slovenský film Voda nad vodou.

Pirát silnic odjel z místa činu

Náchodsko - Pět středečních dopravních nehod připravilo pro dopravní policisty opět pestrou přehlídku nevhodného chování účastníků silničního provozu. Jen v jednom případě za nehodu nemohl řidič, ale lesní zvěř, která mu vběhla do cesty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT