Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na e-mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno P (dokončení)

Přibyl Vilém

Český operní pěvec – tenorista, který se narodil 10. 4. 1925 v Náchodě. Vyučil se elektrotechnikem, poté studoval na průmyslové škole strojnické v Praze, kterou absolvoval v roce 1947. Během studií se stal členem studentského pěveckého souboru Víta Nejedlého. Občas účinkoval i v Armádním uměleckém souboru a jako člen tohoto tělesa také absolvoval vojenskou prezenční službu. Po vojně se vrátil ke své profesi a v Hradci Králové působil v různých technických funkcích. V roce 1950 byl u založení amatérské Lidové opery, kde zpíval řadu velkých tenorových rolí.  Profesionálně se dráze operního zpěváka začal věnovat v roce 1959, kdy začala jeho spolupráce s operním souborem v Ústí nad Labem. V roce 1961 se stal sólistou Janáčkovy opery v Brně. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění (1966), kde později  učil.

Světový věhlas mu přineslo především hostování se souborem opery pražského Národního divadla na vysoce prestižním mezinárodním festivalu ve skotském Edinburghu, kde sklidil ovace za roli Dalibora. V londýnském opeře se proslavil rolí Florestana v Beethovenově opeře Fidelio. Zpíval pod taktovkou nejzářivějších dirigentských hvězd té doby – Georga Soltiho v Londýně a Lorina Maazela v Berlíně. Do svých inscenací ho zvali Zubin Mehta, Charles Munch, Wolfgang Sawallisch, Paul Klecki, Gennadij Rožděstvenskij a další dirigenti světového renomé.

V polovině osmdesátých let minulého století ho postihla mozková mrtvice, nemohl vystupovat v divadle, zabýval se však pedagogickou činností. Zemřel v Brně 21. června 1990.

Příhodová Jana

Úspěšná modelka, nejkrásnější blondýnka Evropy roku 2000. Narodila se 26. 11. 1982 v Hradci Králové, modelingu se začala věnovat od svých sedmnácti let. Byla Miss Hradce Králové, v roce 2000 vyhrála soutěž Miss Blond České republiky a ve stejném roce v v rakouském Veldenu i Miss Blond International, kde navíc získala i ocenění Miss Catwalk za nejkrásnější chůzi. Stala se tváří několika regionálních nadací, například Novorozenec při Fakultní nemocnici v Hradci Králové. V současné době je patronkou nadace pro rehabilitaci dětí po úrazech.

Dnes žije v jižních Čechách, je partnerkou hejtmana Jiřího Zimoly, se kterým má dceru Laru (2012).

Případ mrtvých spolužáků

Kriminální filmové drama režiséra Dušana Kleina, které popisuje následky skutečné události: za heydrichiády  byli zatčeni dva spolužáci gymnázia, z nichž jeden byl popraven. Odhalování udavače přináší další vraždy, vše vrcholí na abiturientském srazu. Film se natáčel v roce 1976 v Náchodě, který byl podle scénáře uváděn jako Kostelec. Scény vznikaly na Masarykově náměstí, na zámku, v Regnerových sadech a kavárně hotelu U Beránka. Scénář napsal Karel Cop, kameramanem byl Jiří Stöhr a hudbu složil Svatopluk Havelka. Hráli mj. Milan Riehs, Jaroslav Moučka, Václav Mareš, Eduard Cupák, Karolína Slunéčková, Eva Hudečková, Antonín Brtoun, Karel Augusta, Jaroslav Satoranský a celá řada dalších známých herců. Film měl premiéru 1. 2. 1977.

Ptačí chřipka

Její nebezpečný virus byl poprvé zjištěn v České republice v roce 2006 u dvanácti divoce žijících labutí v jižních Čechách a dvou na jižní Moravě. O rok později se poprvé objevil u chovu drůbeže v Tisové na Orlickoústecku, 20. června byla nákaza zjištěna u krůt. O den později Národní referenční laboratoř v Praze potvrdila, že krůty se nakazily nejnebezpečnějším a na člověka přenosným virem H5N1. Vybita byla nejen drůbež v Zemědělském obchodním družstvu Zálší v Tisové, kde chovali na 6000 krůt, ale také tisíc kusů drůbeže, kterou v Tisové chovali soukromníci. Další ohnisko bylo zjištěno 27. června na farmě v nedalekém Noříně, kde se nakazilo 60 brojlerů – i zde museli zlikvidovat celý několikatisícový chov.

Puhajková Inna

Modelka a moderátorka se narodila 2. března 1986 v Rovně na Ukrajině. Její otec byl několikanásobným mistrem Ukrajiny v rychlostní kanoistice, matka je Volyňská Češka. Do Broumova na Náchodsku se s rodiči přestěhovala začátkem 90. let, důvodem byly zdravotní obtíže, které měla po havárii jaderné elektrárny v Černobylu. Od třinácti let se věnuje módním přehlídkám a modelingu. V osmnácti vyhrála celorepublikovou internetovou soutěž krásy iMiss 2004 a absolvovala tříměsíční modelingovou stáž v Koreji. Studovala Střední policejní školu Ministerstva vnitra v Praze, poté marketingovou komunikaci na Vysoké škole finanční a správní. Hovoří plynně anglicky i rusky. Do širšího povědomí veřejnosti se dostala vztahem s hokejistou Jaromírem Jágrem, se kterým dlouhá léta žila v New Yorku i sibiřském Omsku. Od roku 2012 pracuje jako redaktorka sportovního zpravodajství a moderátorka Sportovních novin TV Nova.

Písmeno R

Rabas Václav

Významný český varhaník a uznávaný interpret soudobé hudby, který se narodil 14. 8. 1933 v Dolním Bezděkově na Chrudimsku. Základy hry na tento nástroj mu dal jeho otec Josef, v letech 1950 – 1955 vystudoval pražskou konzervatoř. Varhany studoval i na hudební fakultě Akademie múzických umění (AMU) v Praze, kde absolvoval v roce 1959. Je premiérovým vítězem mezinárodní soutěže Pražského jara v oboru varhany (1958). Koncertní činnost doma i v zahraničí zahájil v roce 1956. V letech 1962 – 1971 byl ředitelem kůru pardubického krematoria, v roce 1972 se stal ředitelem Lidové školy umění v Pardubicích a patřil k zakládajícím členům pardubické konzervatoře. V letech 1977 – 1991 působil jako docent varhanní hry na AMU v Praze. Získal řadu ocenění, v roce 1983 byl jmenován zasloužilým umělcem, o šest let později národním umělcem. Asociace hudebních umělců a vědců mu udělila cenu Senior Prix (2011), z rukou místopředsedkyně senátu Miluše Horské dostal Cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka za přínos regionu v oblasti kultury (2012). Angažoval se i politicky – jako bezpartijní byl za obvod Pardubice-město poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění (1976), mandát obhájil i v letech 1981 a 1986. Na funkci rezignoval v prosinci 1989. Jeho jediný syn Michal, bývalý hejtman Pardubického kaje, zemřel v listopadu roku 2007.

Radary

Pasivní sledovací systémy, které se vyráběly a stále vyrábějí v Pardubicích. První vyvinula československá armáda v roce 1963 – zařízení ze státního podniku Tesla bylo pojmenované Kopáč a mohlo sledovat šest cílů. V roce 1979 se přidala Ramona (20 cílů), v roce 1987 ještě dokonalejší Tamara (71 cílů). Po krachu Tesly vznikla akciová společnost ERA. Produkuje současnou verzi lokátorů Věra, který získal jméno po výrazné osobnosti českého řízení letového provozu Věře Perlingerové. Lokátor může cíle sledovat ve třech rozměrech, jeho dosah činí 500 kilometrů, takže území  naší republiky obsáhnou tři soupravy. Kompletní systém je rozsáhlý – přepravují ho na pěti nákladních vozidlech Tatra, čtyřech vlecích a dvou Land Roverech. Jeho nejnovější varianta vznikla v roce 2009. Exportní verze byla vyvezena do USA, Pakistánu, Estonska a také do Malajsie. Doplňkem Věry je od roku 1999 BORAP, který je schopen určit směr signálu jen za pomocí jednoho přijímače, ze dvou dokáže určit  polohu.

Portrét Karla Václava Raise od Maxe Švabinského.Rais Karel Václav

Český spisovatel patřil k předním představitelům kritického realismu. Narodil se 4. 1. 1859 v Lázních Bělohradě. Vystudoval pedagogiku v Jičíně a učil na Hlinecku, kde byl ředitelem na dívčí měšťanské škole. Později se stal ředitelem měšťanských škol v Praze na Vinohradech. Jeho prvními literárními díly byly básně a drobná próza, ve které se snažil vychovávat mládež k mravní bezúhonnosti. V této tvorbě je znát vliv Jana Nerudy a Svatopluka Čecha. Byl zakladatelem beletristického časopisu Zvon. Až počátkem devadesátých let 19. století Rais začal psát prózu z prostředí venkovského lidu na Českomoravské vrchovině. Jeho nejznámějším dílem  je román z prostředí venkovské inteligence v období obrození Zapadlí vlastenci (1893), populární je povídka o sedlákovi, který navštíví svého syna advokáta v Praze, Pantáta Bezoušek (1897). Z dalších jeho knih jsou známé Kalibův zločin (21895), Západ (1896) a O ztraceném ševci (1918).  Karel Václav Rais zemřel 8. 7. 1926 v Praze.

Raisova chata

Historie chaty na vrcholu Zvičiny spadá do roku 1891, kdy zde majitel pozemku Josef Machek-Patcelt postavil hostinec. Budova byla dřevěná, měla hostinskou místnost,  malou kuchyň a byla zařízena jen pro letní pobyt. 12. srpna 1898 objekt koupila Národní jednota severočeská se záměrem boudu opravit, přistavět rozhlednu a pokojíky na přespání. Německé obyvatelstvo se však vzepřelo a provedení záměru zabránilo. Zlomem byl rok 1900, kdy  chatu i s příslušnými pozemky získal Klub českých turistů. V následných letech byl hostinec upravován a rozšiřován. Po vzniku Československa v roce 1918 turistický zájem o Zvičinu vzrostl, a tak na ní  byla v letech 1925 – 1926 postavena rozhledna s otáčivou kopulí. Její slavnostní otevření se uskutečnilo 25. 4. 1926. V roce 1927 byla chata pojmenována po K. V. Raisovi.

Rajmont Ivan

Divadelní režisér se narodil 29. 7. 1945 v Hradci Králové, ale vyrůstal v Liberci. Vystudoval zde gymnázium a začal studia na Vysoké škole strojní. Velký zájem o divadlo ho však přivedl  na pražskou DAMU, kde v roce 1972 absolvoval obor režie. Působil v Divadle V. Nezvala v Karlových Varech, v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v pražském  Divadle Na zábradlí. Od roku 1989 do roku 1997 byl šéfem činohry Národního divadla, pak v něm režíroval až do roku 2013. Dnes šéfuje činohře Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Je odborným asistentem DAMU – od roku 1987 na katedře činohry a od roku 1996 na katedře alternativního a loutkového divadla

Pravidelně hostuje v královéhradeckém Klicperově divadle. Režíroval zde Gogolovu Ženitbu (1998), Goethova Fausta (2001), Shakespearův Konec dobrý, všechno dobré (2004), Moliérova Dona Juana (2003), Havlíčkovy Petrolejové lampy (2006), Steigerwaldovy Dobové tance (2008).  Působí v rozhlase a televizi.

Rakoncaj Josef

Jeden z nejúspěšnějších českých horolezců. Rodák ze Dvora Králové nad Labem (6. 4. 1951) jako první člověk na světě vystoupil dvakrát na vrchol druhé nejvyšší hory světa K 2 (1983, 1986 – 89611 m). Zdolal i dalších sedm osmitisícovek: Lhotse Shar (1984 – 8400 m), Broad Peak (1986 – 8040 m), Annapurnu (1988 – 8092 m), Manaslu (1989 – 8163 m), Cho Oyu (1990 – 82300 m), Shishu Pangmu (1990 – 8016 m) a Nanga Parbat (1992 – 8125 m). V evidenci horolezeckých cest v České republice má registrováno 54 prvovýstupů. Jeho velkým koníčkem je létání na ultralehkých letadlech, která si sám staví.

Už od roku 1971 si začal šít vlastní horolezecké oblečení, v roce 1974 neoficiálně založil firmu, která se jako jedna z prvních výlučně zaměřila na výrobu speciálního expedičního horolezeckého oblečení a doplňků. Podnikatelskou aktivitu oficiálně začal v roce 1990, od kdy úspěšně funguje firma Sir Joseph. Spolu s ním jsou v ní i jeho děti – syn Lukáš a dcera Lucie.

S publicistou Miloněm Jasanským vydal tři knihy – K2 8611 (1986), Tulákem ve větru Himálaje (1990) a Na hrotech zeměkoule (1993).

Rampušák

Zimní vládce Orlických hor, obdoba Krakonoše. První zmínka o něm zazněla v roce 1962 v rozhlasovém pořadu o Orlických horách. Jméno vymyslel redaktor Jiří Dvořák. Použil jméno vsi Rampuše, které je známé z populárního Poláčkova románu Bylo nás pět. V cyklu Kam na dovolenou dal hlas ochránci a horském duchu Orlických hor herec Josef Beyvl. Postava se ujala a od roku 1965 má hlavní roli při ukončování zimní sezony na tradičních oslavách v Deštném v Orlických horách. Vždy v polovině března předává vládu nad horami princezně Kačence.