Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výjimečné sucho potrvá nadále, kraje zakázaly rozdělávání ohňů

Východní Čechy - Kvůli výjimečnému suchu, které se podle meteorologů bude navíc dále prohlubovat, vyhlásila obě východočeská hejtmanství Období mimořádných klimatických podmínek.

4.8.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Michal Fanta

„Vymezují se místa se zvýšeným nebezpečím požáru, mezi které patří lesní porosty a jejich bezprostřední okolí do vzdálenosti 50 metrů, suché travní porosty, plochy zemědělských kultur, ale také například sklady sena, slámy či obilovin. Na těchto místech je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, kouřit, odhazovat hořící předměty," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Nařízení také omezuje vjezd motorovým vozidlům do lesů, ale také na polní cesty či suché travní porosty, a to i kvůli průjezdu hasičů v případě požárů. Zakázáno je také táboření v lese mimo vyhrazená místa či jízda parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření. Pro vlastníky lesa či lesní dělníky platí zákaz pálení klestí na lesních pozemcích.

Opatření hejtman Franc vyhlásil na návrh Hasičského záchranného sboru. Podobné nařízení včera kvůli pesimistické předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu vydal i Pardubický kraj.

Hasiči ostatně uvedli, že letošní horký a suchý červenec si vyžádal nejvíce požárů a jejich obětí za posledních pět let. V celém Česku zemřelo 20 lidí, v minulosti počet mrtvých za červenec nepřesáhl deset. Požárů bylo v některých dnech i třikrát více, než činí běžný průměr, a dohromady za celý měsíc 2621.

„Za rekordní počet požárů může dlouhodobé sucho a extrémně vysoké teploty," uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Většina červencových požárů vznikla v přírodě – na polích, loukách či v lesích. „Časté byly požáry způsobené technickou závadou na zemědělské technice při žních. Takové požáry za sebou nechávaly nejen poničené stroje, ale i úrodu nebo přilehlé louky. Za mnohými požáry stála i nedbalost. Lidé nedbali výstrah před nebezpečím požárů, rozdělali oheň ve volné přírodě, a ten se jim pak vymknul z rukou," sdělila mluvčí.

Pršet adekvátně ročnímu období by mělo až od druhého srpnového týdne. Ale srážky mohou být kvůli bouřkám jen lokální.

Meteorologové už v červenci uvedli, že letos určitě nejde o stoleté sucho a jako příklad zmínili rok 1947 nebo 30. léta minulého století, kdy byly velmi suché tři roky za sebou. Letošní sucho nastartovala už teplá zima,  kdy byl také nedostatek srážek a sníh byl prakticky pouze na horách.

Horké a suché léto bude pokračovat
Letošní červenec byl nejteplejší za posledních devět let. Druhý měsíc tohoto léta teploty převýšily dlouhodobý průměr o tři stupně Celsia. Nebýt chladu v posledním červencovém týdnu, byla by odchylka ještě o stupeň vyšší, údaj za červenec 2006 by ale i tak nepřekonala. Tehdy byla vedra o 4,5 stupně nad průměrem.
„Za celý měsíc spadlo v průměru jen 40 procent obvyklých srážek, málo prší už čtyři měsíce po sobě," upozornili meteorologové ve své zprávě.
Podle aktuálního výhledu na srpen budou nadprůměrné teploty v Česku nadále přetrvávat a sucho se má prohlubovat. Hlavně tento týden zemi čekají extrémní pařáky, bude to možná nejteplejší týden letošního léta.
„V dalších třech týdnech by se srážky měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru, avšak jejich rozložení na území ČR může být vzhledem k ročnímu období v důsledku srážek bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly," dodali meteorologové.
Bude tak i nadále klesat vlhkost půdy a zesilovat problémy související s narůstajícím suchem. Kromě vlivu na všeobecně nízké průtoky v tocích a vlivu na vegetaci bude v nejbližších dnech dále narůstat nebezpečí vzniku požárů.
Letošní sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemní vody, problémem se zabývala i vláda.

Autor: Kamil Dubský

4.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení