Prozkoumat krásy a zajímavá zákoutí Orlických hor můžete i ze sedla kola. Deník spolu s Euroregionem Glacensis připravil seriál, který na stránkách naleznete každou sobotu.

Dnes se vydáme z Deštného v Orlických horách, kde končí většina cyklobusů na okružní jízdu přes Dobrošov a Nové Město nad Metují zpět do Deštného.

Námaha v terénu 
se vyplatí

Z centra Deštného se vydejte po modré značce až na rozcestí se žlutou. Poté se po ní vydejte. Je to sice asfaltový sjezd až k hlavní silnici, ale nenechte se odradit.

Po 300 metrech  jízdy po hlavní cestě narazíte na odbočku vlevo. Ta už vede přeci jen terénem v přírodě.

Po troše námahy se dostanete  přes Dobřany až do Sněžného, z něhož vás stále žlutá stezka vyvede polními cestami až na Nový Hrádek.

Tady stojí za to se zastavit. Největší dominantou Nového Hrádku je barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1723 se hřbitovní zdí, křížkem a kaplí sv. Jana Nepomuckého.

Na hlavním oltáři kostela je umístěn vzácný obraz patronů kostela sv. apoštolů Petra a Pavla, s největší pravděpodobností od malíře Petra Brandla.

Taktéž tady najdete zříceninu hradu Frymburka. Tento hrad patří soudě podle způsobu stavby k nejstarším gotickým hradům v Čechách. Nejmohutnější částí stavby je věž o průměru více než 18 metrů.

Po malé historické exkurzi s odpočinkem se můžete vydat dál na trasu směrem na Českou Čermnou a Dobrošov, kde dozajista navštivte stejnojmennou vojenskou pevnost.

Ta sice není přístupná úplně celá, ale projít můžete dva sruby a část podzemních chodeb.

K vidění je toho velmi mnoho

Ve výstavní síni v provozní budově pevnosti je navíc ke shlédnutí kolekce figurek, které ztvárňují Československou armádu v období let před druhou světovou válkou.

Jen co opustíte Dobrošov, dáte se po červené přes Jizbice do Pekla a krásným údolím podél řeky Metuje do Nového Města.

Kromě vítaného odpočinku u lahodného moku či něčeho dobrého k snědku i tady je zajímavých míst  dost.

Jedním z nich je i zdejší zámek, který je veřejnosti otevřen kromě pondělí každý den. Následně vás už čeká jen cesta zpátky.

Červená značka, po opuštění města, vede nejprve kolem Janovského potoka mírně těžším terénem po úzké cestičce s několika brody, dále pokračujeme kolem rybníka mírně zvlněným terénem lesem a loukami přes Ohnišov, Bystré až na Šediviny.

Pak následuje výjezd po úzké asfaltce ke kostelu, poté chvíli po vrstevnici a nakonec klesání do Deštného.

Trasa patří sice k těm náročnějším, avšak velmi atraktivním.