Jsou ovšem profese, kde se na pohonných hmotách prostě ušetřit nedá. Patří k nim například vodohospodáři, energetici či záchranáři.

„Ve Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje pravidelně evidujeme a kontrolujeme spotřebu pohonných hmot bez ohledu na jejich cenu. V žádném případě ale zdravotnická péče nemůže být omezována cenou pohonných hmot. Naše posádky vyjíždějí k pacientům podle jejich aktuálního zdravotního stavu,“ řekla Anna Krempová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Jak dodala, zvýšený nárůst cen pohonných hmot registrují již delší dobu. „Tento nárůst bohužel stále není zohledněn v platbách od pojišťoven, které jsou již několik let na stejné úrovni,“ povzdechla si Anna Krempová. Podle ní záchranáři vlastní zásoby pohonných hmot nemají, proto se snaží nakupovat u čerpacích stanic s nejnižší cenou, pokud je to možné.

Na poruchy a revize musejí vyjíždět také energetici. „Spotřebu pochopitelně sledujeme, ale bez výjezdů se pochopitelně neobejdeme,“ uvedla Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy. Jak doplnila, snaží se tedy uspořit jiným způsobem. Například zítra, ve středu 29. února, dostanou technici z Hradce Králové elektromobil. „Je určen na jízdu po městě a myslím, že budou spokojeni,“ uvedla Šárka Beránková.

Totéž platí o vodohospodářích. „Jednoduše na opravy nemůžeme vyjet třeba na kole,“ říká nadsázkou tisková mluvčí Královéhradecké provozní Veronika Bergrová. „Jako ostatní firmy sledujeme spotřebu a snažíme se snižovat náklady na všechny energie, jak to jde,“ doplnila Veronika Bergrová. Podle ní firma v rámci celé republiky uzavírá rámcové smlouvy s dodavateli pohonných hmot, takže má relativně lepší ceny. (pov)