Vyvolávali jste jako děti duchy? Rádi posloucháte historky o nadpřirozených jevech, duších zemřelých, mimozemšťanech, hypnóze a dalších tajuplných a pro nás nepochopitelných věcech? Jiří Kult z Hradce ano – a to už od dětství.

„Prostě a jednoduše nejsem skeptik. Snažím se věci nějak vědecky vysvětlit, a když to nejde, tak je prostě přijmout. Vždyť přeci, když něco nedokážeme svým rozumem pochopit, neznamená to, že to neexistuje, že si to někdo vymyslel," tvrdí vysokoškolsky vzdělaný muž, který hovoří několika jazyky a odjakživa ho přitahují tajuplné věci.

Jiří Kult je další osobností cyklu Zajímaví lidé Hradecka.

Jak jste se k záhadám dostal?
Vyrůstal jsem na vsi, kde všude kolem byla příroda a lidi se hodně bavili vyprávěním nejrůznějších příběhů, kde nechyběly záhady a tajemno. Odmala mě to prostě přitahovalo.

Zkoumáte i oblohu. Kdy vás přitáhla astronomie?
Už jako dítě jsem dostal dalekohled. V patnácti jsem začal chodit na hvězdárnu, absolvoval kurs a už tehdy se začal zajímat o UFO. Dokonce jsem pak i podával výklad 
u dalekohledu.

Něco vás ale muselo přesvědčit, že neobvyklé věci se dějí, že to nejsou jen výmysly a náhody. Máte nějakou vlastní duchařskou historku?
Mám. Naproti našemu domu bydlel pán, byla to taková výrazná postava. Vím, že hodně kouřil, v podstatě ho nebylo vidět bez cigarety. Jednoho dne mi manželka řekla, že ho odvezli do nemocnice s infarktem. Vzal jsem to na vědomí. Za pár dní jsem přijel domů, šel se do pokoje převléknout a souseda jsem viděl stát naproti na ulici v jeho typickém oblečení. Nijak jsem to neřešil, jen jsem pak šel za manželkou s tím, že už mu je asi fajn a že ho doktoři zřejmě vystrašili, protože už jsem u něj neviděl cigaretu. Manželka na mě zírala a řekla mi, že soused ráno v nemocnci zemřel. Nevím, co to bylo, ale vím, že jsem ho prostě viděl.

Tomu je těžké uvěřit, určitě se musíte hodně s nedůvěrou potkávat. Jak na vás působí?
S nikým se nehádám, je to každého věc. Ale spousta úkazů, které jsou našim rozumem nepochopitelné, už bylo popsáno. A většinou to byli právě lékaři, kteří když se problematikou zabývali, sami uznali, že se prostě divné věci dějí. Třeba knihy Ryamonda Moodyho týkající se smrti a zážitků s ní spojených. Moody byl lékař. Myslím, že není na místě nekritická důvěřivost, ale ani nedůvěřivost, je třeba neustále pozorovat a zkoumat.

Přesvědčil jste někdy nějakého skeptika?
Není to třeba. Ostatně pár jich mám v rodině a kolikrát se sami stali svědkem nějaké nevysvětlitelné události. Jeden můj příbuzný byl odjakživa hodně nedůvěřivý. Pak se mu v kuchyni zastavily hodiny v momentě, kdy umřel dědeček, baterka přitom vybitá nebyla. Bál se pak jít i uvařit si kafe. Nebo ten samý člověk jel jednou z Pardubic, byla už tma a najednou se před ním vynořil člověk na mopedu a on měl pocit, že ho srazil. Zastavil a začal ho hledat, aby mu pomohl, ale mopedista nikde. Dokonce zavolal policii, jak byl vyděšený. No a policisté mu řekli, že se tam kdysi stala nehoda, při které řidič mopedu zemřel. Takže už se na podobné věci také dívá jinak.

Zvláštností je spousta, podle literatury ve vaší knihovně je vidět, že máte široký záběr. Co si myslíte třeba o záhadném kopci  u Kačerova v Orlických horách, proti kterému teče voda i couvají auta?
Takových případů je po světě více. Tady jsme to byli 
s kolegy ze spolku Záblesk měřit a skutečně to tak je. Je tam mírný kopec a pet lahve 
s vodou se přitom kutálejí proti němu. Zřejmě je tam 
nějaká gravitační anomálie nebo je v zemi nějaké ložisko…

Co obrazce –  kruhy v obilí?
Jsem přesvědčený, že naprostá většina z nich nevzniká lidskou rukou. Byli jsme se na několika podívat, určitě to není vyšlapané. Obilky nejsou zlámané, ale ohnuté a všelijak propletené do sebe. Navíc po zkoumání v laboratoři se zjistilo, že  jsou na nich změny, jakých lze dosáhnout zářením, které je v mikrovlnné troubě. Obrazce se nacházejí 
v archeologicky zajímavých místech nebo tam, kde jsou nějaké geofyzikální anomálie. Podle mě může jít o vedlejší efekt pozemského nebo i mimozemského přenosu nějaké energie nebo informace, která na vhodném místě indukcí vykopíruje určitý obrazec.

Proč někdo nevezme kameru a nenechá místo sledovat?
Ale to už se právě mnohde děje, například Poláci nebo Japonci tato místa sledují. A co myslíte? Kamery nikdy nikoho nenatočily a obrazce tam byly.

Jiří Kult
• 75 let
• žije v Hradci Králové
• má tři děti
• vystudoval chemii a právnickou fakultu University Karlovy 
v Praze
• soukromě studoval němčinu, francouzštinu a angličtinu a složil státní zkoušky
• pracoval v oblasti technické normalizace fotochemických výrobků
• je členem spolků: Exopolitics Czech Republic, UFO Klub Záblesk se sídlem v Jaroměři, Astronomická společnost Hradec Králové
• jeho velkým koníčkem je astronomie, meteorologie a především záhady v nejširším slova smyslu

Šediváci. Opravdu zkoumají lidi?

Šediváci – to jsou prý nejčastěji vidění mimozemšťané. Na internetu se to hemží jejich popisem i videi, na kterých přes metr vysoké šedivé postavičky s velkýma mandlovýma očima pobíhají po lese.

„Těžko říct, když už je vidělo tolik lidí… Na tohle téma mám taky jeden příběh mého známého skeptika, který pracoval u policie, a když s kolegou odpočívali v noci v autě v lese na Novém Hradci, najednou se kolem nich začaly pohybovat světýlka a on byl úplně paralyzován. Ve vysílačce to kručelo, jako by někdo rušil signál. Stalo se mu to několikrát, dokonce Šediváka viděl, jak se k němu blíží po paprsku, a hrozně se ho bál. S jednou známou lékařkou jsme se ho pokusili zhypnotizovat a on si při výletu do minulého života vzpomněl, že ho Šediváci podrobovali lékařské prohlídce. Pak se shromáždili kolem něj a sdělovali mu, ať se nebojí," líčí zážitky známého Jiří Kult.

Podobné příhody píší lidé na nejrůznějších internetových stránkách. Opravdu Šediváci existují? Úsudek si každý musí udělat sám.