Trasu Jubilejní cestou od Slezského domu na polské straně Krkonoš, dlouhou 1888 metrů s převýšením 208 metrů, absolvoval nosič za 3 hodiny a 27 minut. Na trati udělal 97 krátkých zastávek. Na Sněžku se vydalo v neděli obrovské množství lidí, ať lanovkou či pěšky z různých směrů. Náročná cesta s extrémně těžkým nákladem se však obešla bez komplikací.

„Cítím se poměrně dobře, šlo se mi fajn. Umím si představit, že bych zvládl i 230-250 kilo,“ překvapil Pácha, který v cíli na Sněžce nevypadal vyčerpaně. „Zadýchával jsem se, dělal jsem proto krátké pauzy. Šel jsem vždycky 40-60 kroků a pak si dělal přestávky. Kritické místo přišlo po hodině a půl, to bylo těžké každé zvednutí krosny s nákladem, a závěrečné stoupání na vrchol Sněžky. Chyběl kyslík,“ popisoval cestu za rekordem.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Obdivuhodný výkon 51letého pravidelného účastníka závodů horských nosičů v Krkonoších a Vysokých Tatrách monitoroval celou dobu Luboš Rafaj, šéf Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která zaznamenává české rekordy a kuriozity. Před startem pečlivě přeměřil váhu tří plných sudů s pivem Staropramen i obrovské dřevěné krosny. Na Páchu také dohlížela od startu až do cíle lékařka Erika Marková.

Zdeněk Pácha překonal nedávný výkon Štěpána Domoráda. Majitel posilovny Nautilus ve Vrchlabí vynesl na Sněžku 20. července 170 kilogramů za 4 hodiny a 20 minut. Byla to jeho nosičská premiéra. Pokořil loňský rekord, o který se postaral na Sněžce s nákladem o váze 165,5 kilogramů tatranský nosič Vladimír Hižnay. Tak jako Pácha asistoval Domorádovi u jeho červencového výkonu, tak Domorád prošel v neděli celou trasu s Páchou, společně s dalšími horskými nosiči, kteří se pravidelně potkávají při závodě Sněžka Sherpa Cup. Zdeněk Pácha překonal v neděli zároveň slovenský rekord, který držel Laco Kulanga s výkonem 207,5 kilogramů z roku 1993.