Stejně jako dvaaosmdesátileté Haně B. z Rychnovska 
– ta si stále nechává nosit peníze doručovatelem domů, ačkoli má velmi špatné zkušenosti.

„Už dvakrát mě vykradli a sebrali mi hodně peněz, které jsem měla doma schované a které jsem si za několik posledních let naspořila. Bohužel jsem o dost velkou částku přišla," popisuje smutně důchodkyně.

Přesto však chce, aby jí pošta vozila důchod domů. „Nechci s tím mít starosti," prozradila důvod, proč si neukládá peníze v bance.

Dvaaosmdesátiletá žena si zkrátka nechce zvykat na nic jiného. Navíc je ráda, když ji každý měsíc navštíví pošťák, s kterým si alespoň popovídá a necítí se díky tomu sama. Přesto musela své zvyky upravit.

„Blízcí se na mě velice zlobili, a proto jsme se dohodli, že nějaké peníze budu ukládat k nim na účet, abych doma neměla vysoké částky. Když pak finance potřebuji, tak mi je příbuzní vyberou a dají. Je dobré, že se o to starají oni a já sama to nemusím nijak řešit," vysvětluje seniorka.

Zejména senioři jsou skeptičtí vůči tomu,  aby si posílali peníze na účet. Proto si je raději schovávají doma a penzi si nechávají nosit doručovatelem až do  svého „obýváku." „Někteří senioři mají své úspory doma, jedná se o různě vysoké částky v řádech tisíců až desetitisíců korun," poznamenává policejní mluvčí Alena Kacálková.

Hlavním důvodem, proč finance senioři nenosí do banky, je asi skutečnost, že se o ně bojí a například s používáním platební karty nemají zkušenosti. Pošty se shodují na tom, že je stále dost lidí, kterým doručovatelé nosí důchod domů.

I když jim nabízejí zřízení účtu, senioři o to zájem nemají, protože se bojí, že by nevěděli jak s penězi disponovat a neuměli by účet obsluhovat či vybírat z bankomatu.

Zůstanou bez peněz

Riziko krádeže však není jediným minusem, který s sebou převzetí důchodu v pohodlí domova přináší. V případě, že penzi nosí doručovatel,  může nastat problém, když důchodce onemocní. „Pošta smí důchod vyplatit pouze důchodci, jeho manželovi, manželce, zákonnému zástupci či ošetřující osobě v bytě důchodce a za jeho přítomnosti," sdělila Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty.

Pokud tedy nemá senior možnost si důchod přebrat sám a nemá ani manžela či manželku, kteří by mohli s penězi disponovat, nemusí se k němu vůbec dostat. Stává se proto, že jsou senioři někdy bez prostředků i několik měsíců.  Na poště se penze uchovává maximálně dva a půl měsíce.   Pokud tato doba vyprší, musí dotyčný  požadovat peníze po okresní správě sociálního zabezpečení.

Pokud se i tak rozhodnete finanční prostředky schovávat ve skříni nebo pod polštářem, měli byste si alespoň vhodně zajistit svůj dům či byt.

Aby vás zloději mohli vykrást, vůbec nemusí použít páčidlo, vrtačku nebo jiné obvyklé postupy násilného vniknutí.

K dispozici mají mnohem jemnější a sofistikovanější možnosti, třeba SG metodu neboli bumping, pomocí které se dostanou do bytu či domu během několika vteřin. Stačí jim speciálně upravený univerzální klíč.

„Jestliže máte na dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za

kvalitnější. Ochrana majetku totiž začíná bezpečnostními dveřmi," vysvětlil expert na zabezpečení Ivan Pavlíček.

Ačkoli se zloději v Česku na důchodce soustředí často, v okrese je v tomto směru poměrně klid. „Případy, kdy je senior okradený doma, se stávají i u nás, ale naštěstí minimálně," dodává policejní mluvčí.