Lákavá vůně dálek, která se může v mžiku změnit v noční můru – tak hovoří obecně lékaři o výletech tuzemských cestovatelů do exotických zemí. „Měl jsem pacienta, který jel čtyřikrát do Zanzibaru. Třikrát nic a počtvrté si s sebou přivezl malárii," popisuje zkušený cestovatel a lékař Rastislav Maďar. Každoročně objíždí svět a především v rozvojových zemích zadarmo léčí místní lidi.

„Turisté jsou rizikoví, nejsou zvyklí na tamní stravu, v touze po nových zážitcích nejsou tolik opatrní. Navíc často podceňují očkování," vysvětluje a dodává: „Mého kolegu i jeho děti v pralese pokousala opice, když si ji chtěli pochovat. Dostat v nějaké tamní nemocnici potom vakcínu proti vzteklině, to bych vám vážně nepřál." Vážné nemoci však nesužují jenom rozvojové země, viroví strašáci existují i v Evropě. „Virus žloutenky na klice hotelového pokoje vydrží klidně pět, nebo sedm týdnů. S tím, kdo vás hepatitidou nakazí se tak minete i o měsíc," popisuje Rastislav Maďar. Očkování tak doporučuje každému, kdo cestuje ven.

Úplně v klidu ale nemůžeme být ani doma v České republice. Hrozba klíšťové encefalitidy a dalších chorob přenášených těmito malými parazity je rok od roku větší. „Ještě v 90. letech se klíšťata vyskytovala na pár místech v republice. Teď se rozšířila i do zahrad a parků, tedy do míst, kde nikdy předtím nežila," varuje Rastislav Maďar.

Michaela Zumrová