Tento druh pelikánů dvorská zahrada pravidelně rozmnožuje jako jediná v Evropě. Zbylých 16 mláďata ptáků připadá na pelikány africké, bílé a kadeřavé. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

První páření pelikánů v nynější chovné sezoně začalo loni v listopadu krátce po jejich odchytu a přesunu z venkovního výběhu do zimoviště. „Zpravidla do týdne po páření ptáci snášejí dvě až tři vejce, která jim ošetřovatelé okamžitě odeberou, aby nedošlo k jejich rozbití, a nahradí je umělými vajíčky, takzvanými pokladky," uvedla Jiroušová.

Vajíčka chovatelé následně dají na 29 až 32 dnů do umělé líhně. „Zpět do hnízda dáváme rodičům vždy po jednom naklubaném vajíčku, zbylá mláďata odchováváme uměle. Pokud zjistíme, že má pár neoplozená vejce, vracíme jim vajíčko jiného páru, v tomto případě jsme schopni měnit vejce i mezidruhově," popsal odchov zoolog Michal Podhrázský.

V latinském názvosloví jsou pelikáni skvrnozobí označovaní jako filipínští podle místa, kde byli poprvé popsáni. Kvůli postupné ztrátě svého přirozeného prostředí však na Filipínách skvrnozobí pelikáni zcela vyhynuli a v současné době se vyskytují zejména v Indii, Kambodži a na Srí Lance.

Pelikáni, které dvorská zoo chová od roku 1975, patří k nejtěžším létajícím ptákům. Mohou vážit až 15 kilogramů. Jejich charakteristickým znakem je hrdelní vak umístěný na spodní čelisti, do kterého jsou schopni pojmout více než deset litrů vody. Pelikáni ho využívají k lovu a přijímání potravy, kterou tvoří převážně ryby, nepohrdnou ani malými obojživelníky.