„Odhalit ji pomohla paní, která pravidelně sleduje náš Facebook a viděla také rozmístěné letáky. Všimla si, že pejsek podobný Montymu pobývá na balkóně ve Stěžírkách a zavolala majitelce. Do domu přišla policie a Monty tam opravdu byl," popisuje průběh pátrání Vendula Brdičková z neziskové organizace Psí detektiv, která se už téměř dva roky zabývá profesionálním pátráním po ztracených mazlíčcích.

Situace je podle jejich statistik stále horší, ztrátu mazlíčka hlásí každý měsíc víc a víc nešťastných majitelů. „Celkem jsme v září pátrali po 271 ztracených zvířatech, zatímco loni jsme ve stejném měsíci evidovali 165 případů," říká jednatelka pátrací neziskovky Klára Carbová. Jen v Královéhradeckém kraji psí detektivové hledali od ledna už 99 pohřešovaných mazlíčků. „Zachránit se nám jich podařilo 42, téměř třicet se jich stále hledá, 18 jsme navrátili domů, devět jich už odpočívá v zvířecím nebi a jedno zvířátko je v novém domově" doplňuje Vendula Brdičková.

Nejvíc se ztratí psů

V globálu se stále nejvíc ztrácejí psi, a to hlavně němečtí ovčáci, jorkšírští a jack russel teriéři. Dohánět je ale začínají i kočky. „Zatímco loni v září jsme hledali 34 ztracených koček, letos jich bylo za stejnou dobu 86," potvrzuje zakladatel organizace Tomáš Carba.

Ne všechny mazlíčky ale někdo ukradne, někteří se jen obyčejně zaběhnou. Například patnáctiletou fenku Nikolku, která se ztratila v Jičíněvsi, našli až po 36 dnech. Podle slov šťastných majitelů byla špinavá, vyhublá ale v pořádku. Podstatné tak je věřit a pátrání nevzdávat.