„Přibývá také technických událostí v souvislosti se zvedající se hladinou vodních toků. Nejvíce zasaženou oblastí je Trutnovsko,“ informovali hasiči odpoledne na svém účtu na sociální síti X.

V Novém Městě nad Metují spadl strom do jezu elektrárny na Metují. Také tento problém hasiči řešili: „Provedeme vytažení pomocí navijáku, aby nedocházelo k zachytávání usazenin. Je zde 1. SPA.“

Hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli na různá místa ve všech okresech Královéhradeckého kraje. 

Pády stromů, dopravní nehody, čerpání vody, čištění propustí a monitoring vodních toků - to vše hasiče zaměstnává. „Od dnešní 15. hodiny přijalo krajské operační a informační středisko více než 70 událostí spojených aktuální výstrahou ČHMU. Ve 27 případech jsme zasahovali u pádu stromů na komunikaci. Ve 20 případech jsme řešili čerpání vody, případně čištění koryt a propustí. V obci Vestřev byl dosažen na řece Labi 3. SPA. Nejvíce zasaženou oblastí je Trutnovsko,“ hlásili ve čtvrtek v nočních hodinách.

Stanice Les Království na Labi zaznamenala druhý stupeň povodňové aktivity, stejně jako Metuje v Krčíně a Divoká Orlice v Orlickém Záhoří. 

Domácnosti se pak potýkaly s výpadky elektřiny. „Vzhledem k večernímu a nočnímu větru a námraze jsme zaznamenali na východě Čech k 8. hodině ranní v Královéhradeckém kraji 3 poruchy na vedení vysokého napětí, ještě v noci jich bylo 6. Aktuálně je bez energie cca 940 domácností  na Rychnovsku. Na Pardubicku je 5 poruch na vedení vysokého napětí na Pardubicku, Chrudimsku, Ústeckoorlicku (večer jich bylo 16). Aktuálně je bez energie cca 800 domácností,“ informovala mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čech Šárka Lapáčková Beránková.

Večer a v noci se na východě Čech bylo bez energie přes  17 tisíc domácností, k 8. hodině ráno jich bylo zhruba 1740 a tento počet klesal. Poruchové čety pracují na odstranění poruch způsobených velmi silným větrem, sněžením a námrazou.

Velmi silný vítr má podle předpovědi foukat až do sobotní půlnoci.