Kompilace skvělých basebalových zákroků Willa Wise:

| Video: Youtube

Když se někdo na Williama Wise z Londýna podívá, jen těžko by poznal, v jak složité životní situaci se nachází. Věčně usměvavý a optimisticky naladěný dvaatřicetiletý muž na sobě zkrátka nedává znát, že je v nevyléčitelném čtvrtém stádiu rakoviny.

Bývalý profesionální basketbalista se naopak rozhodl vzkázat celému světu (a tím pádem i ostatním nemocným lidem), že lékařským oznámením fatální diagnózy život rozhodně nekončí. Naopak, lze si ho užívat ještě daleko více než kdykoliv předtím.

Začal se potit, pak přišla hrůza

Byl listopad roku 2022, když se William Wise začal hned ráno velmi potit. Bylo mu hrozné horko a nepříjemné pocity neustaly ani cestou do práce. Myslel si, že po probuzení až příliš tvrdě trénoval; a také že se na něm podepsal stres z předchozích dní.

„I v metru mi bylo velmi špatně. Jakmile jsem dorazil do práce, zkolaboval jsem a kolegové mi museli zavolat záchranku,“ popsal rodák z Pensylvánie pro přední britský zpravodajský web The Sun.

Záchranáři se dostali k Willovi, když už byl v kritickém stavu. Selhávalo mu srdce, játra, ledviny i plíce. Ještě před jejich příjezdem zvracel zelenou hmotu, aniž by v předchozích dnech cokoliv zeleného jedl. „Až později mi lékaři řekli, že něco takového snad ještě nikdy neviděli,“ řekl William Wise pro The Sun.

William Wise samozřejmě absolvoval celou řadu vyšetření. Když si vyslechl diagnózu, do smíchu mu rozhodně nebylo. Verdikt zněl, že:

  • má takzvaný syndrom MEN 2, kdy pacient trpí nádory štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvinek,
  • se u něj rozvinul také takzvaný feochromocytom, který se projevuje bolestmi hlavy, nadměrným pocením, nepravidelným srdečním tepem a pocity třesu,
  • musí přijmout fakt, že tělo pacientů s feochromocytomem produkuje nadměrné množství adrenalinu, což je důvod, proč dochází k selhávání orgánů. A že zatímco běžná hodnota adrenalinu se pohybuje v rozmezí 0 až 1000 jednotek, u něho činí až 50 tisíc jednotek.

O osm týdnu později lékaři tehdy třicetiletému sportovci sdělili, že má takzvanou medulární rakovinu štítné žlázy ve čtvrtém stádiu.

Těžkým operacím neunikl

V případě Willovy diagnózy nezbylo nic jiného, než podstoupit náročnou operaci. Při ní mu lékaři odstranili levou nadledvinu, štítnou žlázu, příštítná tělíska a celkem 65 lymfatických uzlin.

Williamovi Wiseovi je podle jeho slov jasné, že je mu sice poskytována prvotřídní lékařská péče, ale čtvrté stádium rakoviny mu dává nulové šance na úplné vyléčení.

Žije naplno, rakovina není stigma

Ačkoliv Will Wise něco takového ještě před pár lety vůbec neplánoval, nyní je z něj jedna z nejvýraznějších tváří boje s rakovinou ve Spojeném království.

Za jeho popularitou stojí jeho profily na sociálních sítích. Například na instagramovém profilu willwise24 seznamuje veřejnost, často i poměrně humornou formou,  jaké je to být vážně nemocný. Pomáhá mu v tom i jeho přítelkyně Alexandra Hosking.

„Tato zkušenost nás naučila žít život naplno. Nevíme, co přinese zítřek. Můžeme ale vytěžit maximum z dneška. Takže naším plánem je zůstat v přítomnosti, přijímat nové zážitky a ocenit krásu života,“ řekla Alexanda Hosking pro známý britský lifestylový web Newsweek.

close Velkou oporou Willovi je jeho přítelkyně Alexandra Hosking. info Zdroj: se svolením Willa Wise zoom_in Velkou oporou Willovi je jeho přítelkyně Alexandra Hosking.

Ona a její partner tvrdí, že chtějí změnit negativní vnímání rakoviny. Rádi by prý lidem ukázali, že je potřeba bavit se a užívat si života, i když jedince sužuje život ohrožující nemoc.

„Ve čtvrté fázi se už rakoviny nelze zbavit, takže je potřeba ji přijmout do života. Chceme našimi příspěvky na sociálních sítích lidem rozjasnit den a přejeme si, aby si tuto ideologii osvojili,“ připomněl pár pro web Newsweek.

Nadace Willa Wise má ušlechtilé cíle

William Wise se rozhodl destigmatizovat onemocnění rakovinou, o což se snaží i prostřednictvím nadace CancerBae.

Wise založil na stránce GoFundMe sbírku s cílem vybrat 15 000 liber na spuštění CancerBae jako charitativní organizace. Snaží se tak o vytvoření komunity pro lidi žijící s rakovinou a vzácnými genetickými chorobami.

„Je smutnou pravdou, že často bereme věci jako samozřejmost a neuvědomujeme si, jak je život vzácný, dokud něco takového nezažijeme. Je to lekce, kterou si s sebou poneseme po zbytek života,“ uvedl Will Wise pro britský portál Daily Mail.