Šest zraněných lidí má nasvědomí agresivní pitbull, který řádil na Pražské třídě. V rozestupu několika hodin napadl a pokousal dva muže a čtyři ženy.

Třikrát a dost! Pokuta už majitele nemine

Není to však první prohřešek majitele tohoto „mazlíčka“.
Podle informací tiskové mluvčí městských strážníků Evi Čížkové si pětadvacetiletý mladík neví se psem moc rady. „Problémy s útěky jeho psa řešili strážníci v minulosti již dvakrát. Poprvé se vše vyřešilo domluvou, podruhé již byla muži udělena pokuta ve výši tisíc korun,“ řekla.

Potřetí však majitel pitbulla nevyvázne z problému jen tak jednoduše. Případ už byl předán ke správnímu řízení a za útoky neposlušného psa si může mladík odnést pokutu až 30 tisíc korun. „V případě napadení psa odchytíme a odvezeme do útulku. Tady to však nebylo možné. Pitbull se po útoku pokaždé vrátil přes poškozený plot zpátky na zahradu. Tam už strážníci nesmějí, je to soukromý pozemek,“ dodala Čížková.
Hradečtí strážníci jen za první pololetí letošního roku odchytili 261 zatoulaných psů. Navíc v osmi případech byl napaden člověk. „Čtyřikrát byl útočícím psem pitbull,“ upřesnila tisková mluvčí strážníků.

Na vině je především špatná výchova

Za útoky stojí především bojová plemena. To však podle odborníků není hlavní důvod, proč právě tito psi jsou agresivní.
„Je to především ve výchově a výcviku. Kdo si pořídí takové plemeno, měl by zvážit své síly, zda na něj bude stačit,“ řekla Čížková.

Od loňského roku se díky stanovisku Nejvyššího soudu posuzuje napadení psem v případě soudního stíhání jako ublížení na zdraví.
Zpřísnit chov některých plemen zvažují také poslanci. Inspirace by přicházela z Francie či Německa. Tam majitelé psů bojových plemen musí splnit přísnější podmínky chovu. Ve Francii je dokonce povinnost takového psa vykastrovat.