Rodinná tragédie se stala vloni na konci listopadu v Trnově na Rychnovsku. Věra Voborníková tady měla domek, v němž před časem nabídla střechu nad hlavou své vnučce, jejímu příteli Tomáši Vydrželovi a jejich malému synovi.

Společný život tří generací v jednom domě podle svědků nebyl konfliktní. Tomáš pracoval, snažil se uživit rodinu a současně rekonstruoval domek. Občasné neshody přinášely výhrady staré paní k opravě domu a také Tomášovo vydatné víkendové popíjení. Nejspíš nešťastná kombinace obou okolností vyvrcholila v noci z 29. na 30. listopadu loňského roku.

Tomáš Vydržel, který v tu chvíli měl podle znalců v krvi více než čtyři promile alkoholu (přiznal se k vypití deseti piv a půl litru rumu), vstoupil do ložnice Věry Voborníkové a zasadil jí čtrnáct bodných ran kuchyňským nožem do hlavy a krku. Druhý den ráno mrtvou ženu naložil do auta a ukryl ji v nedalekém lese. Tím ovšem snaha zakrýt tragédii skončila. Tomáš se přiznal svojí přítelkyni a krátce na to i policistům, které sám přivolal.

Vražda v Trnové má podle soudkyně Anny Bímové, státní zástupkyně Lenky Faltusové i obhájce Jana Zusky jednu zvláštní okolnost: během policejního vyšetřování ani hlavního líčení před senátem krajského soudu se nepodařilo objasnit její motiv. Tomáš Vydržel si totiž na samotný vražedný útok nepamatuje. Babičky své přítelkyně si prý naopak vážil a její občasné komentáře podle něj nikdy nepřekročily jeho míru tolerance.

„Znalci odhalili, že často držel napětí dlouho v sobě. Pod vlivem alkoholu pak přišel silný výbuch, vedoucí k velké agresi, což se stalo i v tomto případě,“ řekla v této souvislosti během hlavního líčení soudkyně Anna Bímová.

Právě zjevná bezdůvodnost smrtícího útoku, navíc vůči nebránící se ženě, Tomáši Vydrželovi před soudem přitížila. Naopak – senát shledal polehčující okolnosti v jeho přiznání, spolupráci při vyšetřování tragédie i v posudku znalců z oboru psychologie, podle kterých má Tomáš Vydržel velkou šanci vést v budoucnosti normální život.

Senát krajského soudu na závěr třídenního hlavního líčení odsoudil Tomáše Vydržela na dvanáct a půl roku vězení, tedy k trestu v polovině trestní sazby za vraždu. Neodpyká si jej ovšem ve věznici se zvýšenou ostrahou, kam soudy pachatele vražd zpravidla posílají, ale v zařízení s mírnějším režimem.

Státní zástupkyně i obhájce si ponechali lhůtu k odvolání. Rozsudek tak zatím není pravomocný.