Ten u svého domu prý nejprve poskytl požadovanou pomoc slovensky hovořícímu muži. Po jeho odjezdu však zjistil, že se mu v bytě z obálky ztratily dlouho střádané úspory, které se pohybovaly ve výši přibližně 30 tisíc korun.

Utekl oknem

Slovák ve věku zhruba pětatřicet let navštívil prý starého muže v úterý okolo desáté hodiny ranní.
„Zrovna jsem na půdě šrotoval. Vracel jsem se dolů pro další dávku obilí a najednou slyším, jak na mě ze dvora někdo volá. Muž mě poprosil, zda bych mu neposkytl vodu do stěračů jeho automobilu. Odpověděl jsem mu, že si ji může napustit v maštali. Domů jsem ho nebral. Nechal jsem ale otevřené dveře do síně,“ vypráví bělský občan.


Podle jeho dalších slov muž napouštění své donesené lahve vodou dost dlouhou dobu protahoval. Když poté tekutinu podivným způsobem vpravil na určené místo, stařeček se nestačil divit. Do muže totiž jako když střelí. V rychlosti prý nastoupil do auta a už ujížděl. V tom okamžiku si senior všiml, že neznámý ve vozidle není sám, ale v doprovodu ještě další osoby.


„Vrátil jsem se domů a zjistil jsem, že okno jedné z místností není uzamčené a je v něm přiškrcená záclona. Zásuvka,v níž jsem měl uložené peníze, byla otevřená a mých třicet tisíc pryč,“ sdělil nám se slzami v očích stařeček, jenž plánoval peníze využít také jako dárky k Vánocům pro své blízké.

Kupoval deky

Podle něj se zlodějem stal zřejmě muž, kterého si v automobilu všiml až později. V době, kdy byl s první osobou v maštali, vnikl jeho komplic do bytu dveřmi a oknem se poté nepozorovaně dostal ven. Zloděj navíc nemusel finance dlouho hledat. Šel totiž na jistotu. „Od těchto mužů jsem asi před měsícem kupoval deky. Jeden byl tehdy tak drzý, že šel za mnou a před samotným zaplacením se podíval, kde beru peníze,“ vysvětluje stařeček bydlící ve vesnici Bělý.

Téměř třiaosmdesátiletý dědeček z této obce na Policku, kterého dva neznámí zlodějové okradli v úterý dopoledne o třicet tisíc korun, kontaktoval ihned po svém hrůzném zjištění policii. Ta v současné době po pachatelích pátrá. Jejich přesný popis však nemá.


„V případě dopadení hrozí pachatelům až dva roky za mřížemi či peněžitý trest. Pokud by si za uloupenou částku něco koupili, tak je tu i možnost udělení trestu propadnutí věci,“ informovala nás tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.


Podle jejích dalších slov je však velmi malá šance, že by se stařeček s financemi, o které přišel, ještě někdy v budoucnu setkal. „Lidé, co provádějí takovéto špatné věci, si totiž převážně nevydělávají žádným dalším normálním způsobem. Když pak nastupují do výkonu trestu, je z nich obtížné nějaké peníze zpátky dostat,“ doplnila Prachařová.


Senioři se stávají terčem různých podvodníků a vynalezavých zlodějů obecně poměrně dost. Na Náchodsku se od začátku letošního roku točilo okolo okradení starých lidí podobnými individui okolo deseti případů.


Jeden z nich se stal například ke konci září v Bohuslavicích. Zde muž a žena namluvili majitelce jednoho ze zdejších domů, že u ní potřebují opsat stav elektroměru a vrátit jí přeplatek za elektřinu. Podvodníci v závěru využili nepozornosti důchodkyně a z peněženky jí ukradli tři tisíce korun. V polovině října pak zase v Náchodě vylákal podvodník na 85 leté babičce 17 tisíc korun pod záminkou, že potřebuje jejímu synovi předat auto z opravy a uhradit zmíněnou částku.