VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beze stopy ročně zmizí několik lidí

Východní Čechy - Ročně lidé ve východních Čechách ohlásí stovky pohřešovaných. Hodně z nich se podaří vypátrat v poměrně krátkém čase. Ale jsou i případy, kdy se po nezvěstných pátrá řadu let.

19.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Foto: Deník

Zatím poslední případ se šťastným koncem se stal v pondělí 17. října, kdy policisté pátrali po jedenáctiletém Zdeňku Daňkovi, který se ztratil téhož dne odpoledne ve Rtyni v Podkrkonoší. Toho policisté našli pozdě večer v rodině jeho kamaráda.
V policejních statistikách se ale najdou také velmi „vousatá” akta s podobiznami a popisem hledaných lidí.

Muž nasedl 
do vlaku a už 
ho nikdo neviděl

Nejdéle, devatenáct let, už královéhradečtí policisté pátrají po Jiřím Benešovi z Náchodska. Ten zmizel v listopadu 1992 cestou vlakem do Prahy. Dnes by mu bylo 60 let. O pár měsíců později, v březnu roku 1993, odešel z domova, tehdy třiačtyřicetiletý Václav Hofman. Ztratil se u přehrady Rozkoš. Ani jeho se dosud vypátrat nepodařilo.

Podobně starý případ řeší i pardubičtí policisté. Smutnou první pozici zde zastává Emil Klimpl z Pardubicka. Také on nastoupil v roce 1991 do vlaku jedoucího z České Skalice do Pardubic, ale domů nedojel. Tehdy mu bylo 78 let.Bez úspěchu se také pátrá po Miroslavu Polákovi, jenž se ztratil před osmnácti lety při plavbě na lodi. V Itálii se se svým kamionem nalodil na trajekt, ale už z něj nevystoupil. Na lodi po něm zůstal jen jeho „tirák.”
Pátrání po pohřešovaných bývá zdlouhavé a namáhavé, mezi stovkami případů se však najdou i úsměvné.

Mladíci se našli v policejní cele

Někdy totiž policisté pátrají po lidech, kteří pohřešovaní nejsou. Například před lety, kdy se trojice mladíků vydala na výlet do Belgie a Německa. Ve stanovený termín se domů nevrátili a rodiny po nich nechaly vyhlásit pátrání. „Nestačily jim peníze, a tak se rozhodli opatřit si je nekalým způsobem. Po několika dnech je policisté vypátrali ve vazební věznici v Německu,“ připomněl vrchní inspektor Jiří Jelen z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Zvláštní je i případ z loňského roku, kdy důchodkyně odjela s přítelkyní k moři, příbuzným nic neoznámila a na základě jejich žádosti bylo vyhlášeno po ženě pátrání. Pohřešovaná se nakonec sama ozvala telefonem české policii. Zajímavý je rovněž i případ, kdy se královéhradeckým policistům podařilo najít muže po deseti letech. Na něj byl vydán mezinárodní zatykač a nedávno ho policisté našli až v USA. V těchto dnech je již muž, podezřelý z majetkové trestné činnosti, na cestě do vlasti.

Po pohřešovaných policisté začínají pátrat ihned po oznámení. To mohou podat příbuzní, známí či spolupracovníci. Po nezbytné administrativě je vyhlášeno celostátní pátrání.

V závažných případech, u malých dětí, osob bezprostředně ohrožených na životě, někdy rozhodují i minuty. Nezřídka se stává, že někoho pohřešují, lidé oznámí se zpožděním několika dnů, týdnů, ale i roků. „I v těchto případech však policie po pohřešovaných osobách pátrá,“ řekl Jelen. Policisté nejprve prověřují informace získané od oznamovatele. Poté pátrají v zaměstnání, mezi kamarády, spolužáky.

„Pátrá se i v terénu, lesích a na vodních plochách, jsou-li informace, že se pohřešovaný vydal do lesa na houby či koupat k rybníku,“ uvedl policista. Aktivní pátrání končí až po vypátrání pohřešovaného. „I v případě prohlášení pohřešované osoby za mrtvou policie získané informace nadále prověřuje,“ dodal Jelen.

V současnosti lze na policejních stránkách nalézt čtyřiačtyřicet lidí z východních Čech, kteří jsou dlouhodobě nezvěstní.V roce 2011 bylo vyhlášeno pátrání po 108 pohřešovaných osobách, 105 z nich se již podařilo vypátrat. (Petr Vaňous)

Foto pohřešovaných lze najít na internetové stránce: www.denik.cz/pohresovani

19.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení