VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bránil se proti označení "kriminálník" a uspěl

Hradec Králové/Náchodsko - Krajský soud v Hradci Králové uzavřel spor mezi místostarostou obce Šonov Stanislavem Pitašem a občanem obce Jaroslavem Čížkem. Čížek totiž o Pitašovi do obecního zpravodaje napsal, že je kriminálník. Pitaš si to nechal líbit a podal žalobu na ochranu osobnosti. Soud vyhrál a pisatel článku se musí omluvit.

1.11.2008
SDÍLEJ:

Jaroslav Čížek, pisatel pomlouvačného článku, se musí omluvit. Rozhodl o tom krajský soud. Foto: Jiří Máslo

Udávat se naučil v base, napsal o místostarostovi Čížek

Důvodem sporu je článek uveřejněný v březnovém čísle Šonovského zpravodaje, kde Čížek ostře útočí na Pitaše. „Mnoho se lepší ku prospěchu celé vesnice, ale jsou nedostatky, které padají na hlavu celého zastupitelstva, díky některým členům, pod vedením známého disidenta Pitaše,“ napsal ve zpravodaji Čížek. „Záměrně nepoužívám pan, protože se to k němu nehodí. Jemu podobným se říkalo kriminálníci. Jemu to ale neřeknu, protože nechci, aby mával různými papíry a s podpisy různých pofidérních advokátů a sháněl proti mně žalobu. Myslím si, že se vše naučil v base. Jak žalovat, tak udávat a rýpat do všeho. Čiší z něho nenávist, zloba a mamonářství…,“. Útoky byly založeny na tom, že Stanislav Pitaš, byl před listopadem osmdesát devět opakovaně vězněn, a to za své politické názory. Později byl však rehabilitován. Pitaš, který je i signatářem Charty 77, se tedy nakonec rozhodl, že urážky v článku nepřejde mlčením a jejich autora zažaloval. „Šonovský zpravodaj vychází nejen v naší obci, ale je umístěn i na webových stránkách obce. Posílán je i do všech okresních knihoven a jeden výtisk putuje i na ministerstvo kultury. Pomluvy se tak dostaly mezi velké množství lidí a vážně poškodili moji pověst,“ prohlásil Pitaš. K písemné omluvě pak místostarosta požadoval i finanční odškodnění. „Chci, aby pan Čížek zaplatil padesát tisíc korun. To jsou peníze, které chtěl na financování kultury v naší obci věnovat sponzor. Potom, co četl pomlouvačný článek pana Čížka, se však rozhodl, že peníze nedá. Důvod svého rozhodnutí potvrdil i písemně,“ dodal.

Podnikatel svědčil u soudu

Zmíněný podnikatel nakonec svědčil u soudu a tvrzení místostarosty potvrdil. „Peníze jsem slíbil sdružení, které kulturní akce v obci pořádá. Z článku jsem ale pochopil, že obyvatelé Šonova o kulturu nestojí a sdružení, které jsem chtěl finančně podpořit si neváží,“ uvedl podnikatel Petr Bruckner. „Bál jsem se, že pošlu peníze a sdružení mezi tím zanikne. Dar jsem proto neposlal,“ dodal podnikatel.

Pisatel článku se musí omluvit

Soudkyně Věra Adámková dospěla k závěru, že žaloba podaná místostarostou obce Šonov je oprávněná. Pisateli pomlouvačného článku Jaroslavu Čížkovi proto uložila, aby se na stránkách Šonovského zpravodaje omluvil. Zaplacení finanční satisfakce však nakonec odmítla. „Zmíněný článek podle mne není až tak závažným zásahem do osobnostních práv a pověsti Stanislava Pitaše. Tento případ tedy nesplňuje podmínky pro přiznání finančního odškodnění,“ dodala soudkyně. Verdikt hradeckého krajského soudu není zatím pravomocný. Obě strany se tak mohou odvolat.

(Jiří Máslo)

1.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení