Myslela jsem, že budu tancovat

Z trestného činu obchodování z lidmi je obžalována 44letá Božena Kern. Dívka, která  žila v Broumově, se znala s její sestrou. Když do města přijela Kern na návštěvu, navázala s děvčetem, kterému bylo tehdy 17 let, lesbický vztah a přesvědčila je, aby s ní odjelo do Německa. Žena zřejmě zneužila smutné situace, v níž se tehdy dívka nacházela. Krátce předtím jí zemřela matka, otec žil v Anglii a děvče se cítilo opuštěné.

„Před Vánocemi jsem jela za ní. Byla jsem do ní zamilovaná," řekla včera svědkyně soudu.  V Německu bydlela se svou milenkou a jejím tehdejším partnerem, o němž jí žena tvrdila, že se s ním chce rozejít, a s další dívkou z Broumova, kterou Kern nutila k prostituci.

Svědkyně vypověděla, že ji trochu udivilo, když po ní Božena Kern chtěla, aby s ní začala pracovat ve veřejném domě, i když věděla, že ještě není plnoletá. Nakonec na to přistoupila. „Myslela jsem, že tam budu jen tancovat," povzdechla si.

Jenže pak jí přidělili klienta, podle jejích slov „starého a hnusného Němce", kterého se bála, ale nezbývalo jí prý, než se nové situaci podřídit. Božena Kern jí tvrdila, že peníze, které prostitucí vydělá, půjdou na jejich „společnou budoucnost" a dívka jí věřila.

Zamykali ji do kanceláře

V úterý soudu řekla, že za den vydělala 280 až 400 eur, ale nic z nich neměla: „Kern mi všechno brala, koupila mi jen erotické spodní prádlo."

Musela také tvrdit, že už je plnoletá, a když přišla veřejný dům kontrolovat policie, majitelé ji zamykali do kanceláře. Když se pokoušela s prostitucí přestat, obžalovaná jí hrozila, že ji zabije.

Asi po dvou nebo třech měsících však Kern dívku odvezla ke své sestře do severočeské Bíliny, a tam ji opustila. Sestra dívce oznámila, že Božena jí dluží peníze a dívka její dluh musí odpracovat jako prostitutka. Svědkyně včera vyprávěla, že se jí po pěti měsících podařilo utéci, ale žena ji unesla. Dívka ji pak udala na policii a sama skončila v ústavu. Včera vylíčila, že se mimo jiné stala závislou na drogách.

Dnes třiadvacetiletá dívka žije v Německu, minulost ji však prý stále pronásleduje. Dodnes trpí depresemi a má noční můry. „Zničilo mi to život. Bojím se chlapů i sexu," řekla včera soudcům.

Zneužívala postižené děvče
Podle státního zástupce Milana Šimka se Božena Kern dopustila trestných činů obchodování s lidmi a kuplířství ještě na dalších dvou dívkách z Broumova.  Obě dívky měly včera vypovídat, ale nepodařilo se jim doručit předvolání.
Obžalovaná Božena Kern vinu dlouho popírala. Teprve u soudu přiznala, že v Německu pracovala jako striptérka a prostitutka, a připustila, že kořistila z prostituce dívky, kterou si do Drážďan nechala přivézt z Broumova. Další body obžaloby odmítla.
Státní zástupce však trvá na tom, že u další z obětí Božena Kern využila jejího velmi nízkého intelektu i neznalosti němčiny a bitím a týráním ji více než rok nutila k poskytování sexuálních služeb spojených s fyzickým  násilím. Všechny peníze, které děvče vydělalo, si nechala, a pak dívku vyhodila z bytu. Kern to popřela. Dívce prý žádná zranění nezpůsobila. podle ní je utrpěla později při dopravní nehodě.