Spor se týká části článku, ve kterém Jaroslav Čížek na adresu místostarosty píše:

„Mnoho se lepší ku prospěchu celé vesnice, ale jsou nedostatky, které padají na hlavu celého zastupitelstva, díky některým členům, pod vedením známého disidenta Pitaše. Záměrně nepoužívám pan, protože se to k němu nehodí. Jemu podobným se říkalo kriminálníci. Jemu to ale neřeknu, protože nechci, aby mával různými papíry a s podpisy různých pofidérních advokátů a sháněl proti mně žalobu. Myslím si, že se vše naučil v base. Jak žalovat, tak udávat a rýpat do všeho. Čiší z něho nenávist, zloba a mamonářství…“ Sanislav Pitaš, který byl před rokem 1989 vězněn za nesouhlas s režimem a později rehabilitován, považuje útoky Jaroslava Čížka za nepřijatelné. „Kdyby to vykládal někde u piva, tak nad tím snad ještě mávnu rukou,“ říkal Pitaš u včerejšího soudního jednání v Hradci Králové. „Ale já jsem představitelem obce a mám i řadu veřejných aktivit, kde záleží na tom, jakou mám pověst. Kdybych se proti takovému článku nebránil, může se mi to vrátit, a to ve zlém,“ zdůvodnil Pitaš podanou žalobu. K tomu navíc dodal, že na článek Jaroslava Čížka, měl už řadu reakcí.

Podle Pitaše se ozval ředitel Věznice v Odolově, kde místostarosta pracuje jako dobrovolník. Zajímalo ho, co je pravdy na tom, že má kriminální minulost. „Mám obavy, jestli budu moci dál ve věznici působit,“ uvedl Pitaš. Jako hmatatelný důkaz poškození pověsti pak přinesl do soudní síně dopis sponzora, který chtěl přispět na pořádání kulturních akcí v Šonově. „Původně chtěl věnovat čtyřicet pět tisíc. Teď mi dopisem napsal, že do takové vesnice nepošle ani korunu. Kulturní akce jsou ale objednané. Pokud nepřijdou slíbené peníze, budu to muset zaplatit z vlastní kapsy. Žádám tedy, aby se pan Čížek nejen omluvil, ale zaplatil i zmíněných čtyřicet pět tisíc,“ dodal Pitaš.

Soudkyně Věra Adámková navrhla oběma stranám smír. Jaroslav Čížek by se omluvil a místostarosta obce Šonov Stanislav Pitaš, by nežádal náhradu škody. Pisatel hanlivého článku s omluvou souhlasil. Požadovanou náhradu škody ve výši 45 tisíc korun, ale platit nehodlá. „Já jsem jenom důchodce a vydělávám málo peněz. Pan Pitaš je mladý člověk a může si tyto peníze vydělat i jinak,“ uvedl na adresu jednapadesátiletého místostarosty Čížek. „Není tedy důvod, abych mu takto přispíval,“ dodal. Stanislavu Pitašovi však omluva nestačí a požaduje zaplacení uvedené částky. Jednání soudu bylo tedy odročeno. Soudkyně tak bude vyslýchat i podnikatele, který odmítl dát sponzorský příspěvek a také zjišťovat, jak moc mohl článek v obecním zpravodaji poškodit místostarostovu pověst. Ten přitom uvedl, že náklad Šonovského zpravodaje je sice jen 150 kusů, je však rozesílán do všech okresních knihoven. Jeden výtisk pak putuje i na ministerstvo kultury.

JIŘÍ MÁSLO

Chcete si poslechnout, co si myslí Stanislav Pitaš? Záznam z dubna 2008 nalezneteZDE.