„Co se týče počtu obviněných a množství vyrobené drogy, je to největší případ, který jsme tady měli," říká Jan Mihula, vyšetřoval z odboru obecné kriminality krajské policie.

Společně s kolegy a celníky stál za odhalením devítičlenné skupiny, která čtyři roky vyráběla a distribuovala po Hradci pervitin.

Tento případ je předposledním dílem seriálu o kauzách, které v roce 2014 řešil Krajský soud v Hradci Králové.

„Za to období, co jsou trestně stíhaní – tedy od roku 2009 do roku 2013 – mohli vyrobit až deset kilo pervitinu," vysvětlil policista Mihula.

Skupina tak mohla mít obrat kolem deseti milionů korun. A také trest pro jejího šéfa, Martina Tluku, mírně kopíruje toto číslo. Soud ho poslal do vězení na deset a půl roku. Další členové skupiny si vyslechli rozsudky ve výši čtyři a půl roku a méně.

„Šlo o stovky případů," řekl státní zástupce Jan Vodička při závěrečné řeči. „To je děsivé číslo," dodal.

„Vždycky jsem mu zavolala, že přijdu na kávičku," popsala svědkyně Lucie Zachariášová, jak se s Tlukou domlouvala, že dorazí pro dávku drogy do bytu na Slezském Předměstí.

„Můžu se po práci stavit pro zob?" Tak zase objednávala pervitin další svědkyně a uživatelka Petr Poláková.

Činnost gangu se provalila v dubnu roku 2013, kdy celníci chytili dva jeho členy na přechodu z Polska ve Staré Olešnici. Dvojice převážela dvanáct stovek tablet, z nichž chtěli vyrobit pervitin.

Ty nakoupili v Polsku a poté je vyloupali z platíček, aby bylo možné je lépe schovat. „Tluka nikam nejezdil, řídil to z Hradce," popsal vyšetřovatel Mihula zvyklosti.

Parta našla i způsob, jak shánět další potřebné suroviny. Sehnala si živnostenské oprávnění člověka, který žije 
v Americe, a na jeho firmu nakupovala jód, toluen i hydroxid sodný.

„Zdálo se mi, že to berou trochu na lehkou váhu. Jako by nevěděli, že je to tak závažné," glosoval Mihula.

Poté, co se mladíci dozvěděli tresty, se to asi změnilo.

Boss se u soudu culil – úsměv ho dozajista přešel…

Hradec Králové – Choval se jako borec nad věcí. Usmíval se debatoval se soudcem. Martin Tluka, boss drogového gangu, však nakonec odešel s nejvyšším trestem, odsedí si deset a půl roku.

„Všechno se dělo z nařízení Martina Tluky," řekl státní zástupce Jan Vodička. Tluka to popíral, přiznal se jen k několika málo obchodům s pervitinem. Při výpovědích byl sebevědomý až arogantní.

Důkaz? Například když došlo na jeho další prohřešek. Už když byl ve vazbě, tak se pokusil spis poslat poštou svým přátelům.

Podle všeho chtěl, aby věděli, co vypovídají další svědci, a podle toho se zařídili. „Všechno okopírujte a dejte to přečíst co nejvíce lidem," přidal do dopisu návod, jak se zachovat. Akce se však nezdařila – vězeňská služba těžký balík rozdělala a na myšlenku obžalovaného přišla.

„Prostě vám to nevyšlo," glosoval Tlukův záměr soudce Petr Mráka. „I tak se to dá říct," pokrčil rameny obžalovaný a usmál se. Nakonec ho úsměv přešel.