Nehodu zavinil Pavel Varadi, řidič autobusu Iveco, patřícího rychnovské dopravní firmě AUDISBUS. Osudnou chvíli se plně nevěnoval řízení, a proto při odbočování z ulice Nádražní k autobusovému nádraží došlo ke střetu autobusu s osobním automobilem Trabant 6015, který řídila Dagmar Jansová. Ta utrpěla zranění, jímž na místě podlehla. Zraněn byl i její spolujezdec.

V černu 2006 Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou odsoudil viníka tragické nehody k trestu odnětí svobody na jeden rok s tříletým podmínečným odkladem. Také mu udělil tříletý zákaz řízení motorových vozidel. Rozsudek nabyl právní moci.

Obě dcery poškozené od pojišťovny obdržely po 240 tisících korun. Nyní se u hradeckého krajského soudu domáhají od dopravní firmy, jejíž řidič zavinil smrt jejich matky, odškodné v celkové výši 1,2 milionu korun.

Soudní jednání začalo v úterý. Podle právního zástupce dívek Josefa Dubna smrt Jansové výrazně zasáhla do života dcer. Jejich otec neplnil vyživovací povinnosti vůči rodině a měl se zavrženíhodným způsobem chovat k poškozené. Jansová se musela sama starat o děti. Po její smrti mladší dcera Jana, která byla do té doby plně odkázána na matku, přešla do péče otce. Starší Jana se musela o sebe postarat sama. Dokonce ukončila studium na vysoké škole.

Advokát žalované dopravní společnosti AUDISBUS Karel Baborák u soudu tvrdil, že firma je připravena dohodnout se s žalobci o přiměřeném finančním odškodném, ale dohodu s nimi nemůže uzavřít. „Královéhradecký kraj zřídil společnost OREDO, která realizuje v návaznosti na jednotlivé dopravce závazky veřejné služby. A tam dochází k přerozdělování peněz. My nemůžeme hospodařit s těmito prostředky, protože jsou státní. Firma by se vystavila postihu,“ uvedl Baborák a dodal, že požadované odškodné by mohlo ohrozit existenci firmy.

„To, co navrhuji jako odškodné, nemůže žádný podnik přivést do finančních potíží. Můžeme se domluvit na splátkách,“ oponoval advokát dcer poškozené Josef Duben.

Soudkyně Věra Adámková poté jednání odročila na 24. března, kdy by měly být vyslechnuty obě dcery Dagmar Jansové. „Budu se zajímat, jak se jim po tragické události změnil život. Třeba jestli je nějaká souvislost mezi tím, co se stalo, a ukončením studia jedné z žalujících na vysoké škole,“ řekla.

Podle soudkyně je navrhovaná částka odškodného, pro každou dívku 600 tisíc korun, poměrně vysoká vzhledem k tomu, že již obdržely od pojišťovny po 240 tisících korun. „Bude se k tomu přihlížet, stejně jako k ostatním subjektivním i objektivním okolnostem,“ dodala Věra Adámková.