Nový a neobvykle podlý způsob jak obalamutit důvěřivé obyvatele praktikují nyní slovensky hovořící lidé. S tímto trikem najíždějí právě do měst i obcí na Rychnovsku, tradičně si vybírají především starší lidi.
Poslední případ zaznamenali rychnovští kriminalisté ve středu přímo v Rychnově nad Kněžnou. Za uplynulý týden se odehrála v regionu série čtyř případů, denně registrují minimálně jeden dva ve východních Čechách. Pro lidi, které oberou řádově o desetitisíce, je to tragédie. „Jsou to třeba úspory na elektřinu, inkaso, mají našetřeno na svůj vlastní pohřeb. Navíc utrpí obrovský šok z toho, že někdo zneužije historku o ohrožení života, aby je okradl,“ konstatuje tisková mluvčí rychnovské Policie ČR Alena Kacálková.
Údiv nad cynismem neskrývá ani sedmdesátiletá žena, která tento týden od podomních prodejců koupila sadu hrnců: „Ani mě neděste. Nikoho jsem do domu nepustila, děti mi to pořád připomínají. Nevím ovšem vůbec, jak bych zareagovala, kdyby po mně někdo žádal pomoc v nouzi,“ má pochybnosti žena.
Rychnovský kriminalista Richard Chaloupka zdůrazňuje, aby si lidé na podobné historky dávali pozor a při jakýchkoli pochybnostech okamžitě volali policii.
Upozorňuje, že podvodníci si vybírají seniory na chodnících, na lavičkách. Jsou slušně oblečeni, mají perfektní vystupování. „Tvrdí, že měli nehodu s kamionem, jeden z nich leží zraněný v nemocnici. Potřebuje rychle operaci a oni musí sehnat peníze. Naberou je do auta, nechají si ukázat, kde je ve městě nemocnice, pak je odvezou domů pro peníze. Nechají jim doma malé příruční zavazadlo, ve kterém mají být důležité dokumenty nebo eura. Ty jim má banka za chvíli směnit,“ popisuje Chaloupka dokonalou hru zlodějů. Před obětí dále předstírají telefonát do nemocnice nebo do banky, kde jim údajně potvrdí, že pro ně připravili směnu peněz. Většinou odejdou s tím, že si za dvě hodiny tašku vyzvednou. Žádají, aby ji nikdo neotevíral. Lidé začnou mít podezření po několika hodinách, zkusí zavazadlo otevřít a zjistí, že je naplněné letáky.
Chaloupka dále varuje, že do regionu najíždí spousta podobných gangů s více auty, jejich dopadení a identifikace jsou obtížné. Prohazují se, mění podobu – paruky či tmavé brýle. Kriminalista vysvětluje, že pokud nejsou přichyceni na místě v den činu, je velmi těžké cokoliv jim prokazovat.
„Poškození mají problém zpětně je poznat. Jsou psychicky na dně, obzvlášť starší lidé už si tolik nepamatují. Na tom pachatelé trestnou činnost staví,“ dodává Chaloupka. Policejní mluvčí Alena Kacálková doplňuje, že někdo vůbec nepostřehne, že byl okraden, zjistí to až za několik dní.
V minulosti využívaly podobní zloději především podomní prodej dek, hrnců, předstírali poruchu na vozidle, tvrdili, že potřebují vodu na zapití léku apod. Další legendy stály na přeplatku za elektřinu, plyn, výhře v nějaké pochybné loterii. Vždy je účelem zjistit, kde mají starší lidé schované peníze, odlákat jejich pozornost a nakonec je okrást.