VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácí násilí se stupňuje a někdy končí vraždou

Náchodsko - Domácí násilí si podle výzkumů udržuje v Česku stabilní úroveň, a to 16 procent v populaci starší 15 let. Od ledna loňského roku ale dostala policie silný nástroj na pomoc obětem – institut vykázání násilníka z domu.

3.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Domácí násilí se samozřejmě nevyhýbá ani náchodskému okresu. „Setkáváme se s ním několikrát do roka. Například vloni jsme měli zhruba šest prokazatelných případů domácího násilí. Jeden případ bohužel skončil tragicky,“ řekla nám mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. V červnu minulého roku se totiž domácí násilí v jedné z domácností v Rožmitále u Broumova tak stupňovalo, že skončilo vraždou. Rodinné neshody vyřešil muž tak, že několika bodnými ranami zabil svoji manželku. „Extrémně žárlivý manžel svoji ženu dlouhodobě týral, neustále ji hlídal a izoloval. Vše nakonec vyústilo v tragédii,“ uvedla Prachařová.


Jako domácí násilí vyhodnotili policisté v únoru jednání muže v Novém Městě nad Metují. „Přivolaná hlídka v neděli 24. února ve večerních hodinách vykázala na 10 dní ze společného domácnosti agresora, u něhož po vyhodnocení shledala znaky probíhajícího domácího násilí na manželce a dceři. Vyděšená žena nejprve telefonicky nahlásila, že ji manžel v bytě fyzicky napadl. Před příjezdem hlídky na místo muž utekl. Žena se i dcerou doma zamkla. Když se agresor později dobýval do bytu, policisté mu zamezili přístup a rozhodli o jeho vykázání,“ popsala tuto událost policejní mluvčí.Vyšetřování prokázalo, že v bytě panelového domu na sídlišti Malecí již delší dobu osmatřicetiletý muž svoji ženu před dcerou urážel, hrubě s ní zacházel a fyzicky ji napadal. Podle Prachařové se z 99 případů ze sta dopuštějí domácího násilí muži. Nezanedbatelnou roli v tom hraje alkohol. „Ženy se většinou tohoto násilí nedopouštějí a když už, tak spíše v psychologické rovině. O těchto případech se ale mákdy dozvíme. Občas dochází k nasílí na starých lidech, kdy děti terorizují či všelijak utlačují své rodiče,“ poznamenala Eva Prachařová.


Policisté v Náchodě nemají s přijímáním oznámení o domácím násilí žádné větší problémy. Když přijedou k nahlášenému případu používají při výslechu vyhledávací metodu nazvanou SARA DN, která formou dotazů vede policisty ke zjištění, zda k domácímu násilí došlo. V sérii otázek se policisté zejména zajímají, jestli už v minulosti k podobnému případu došlo, zda násilí eskaluje. „Domácí násilí obvykle přichází ve vlnách. Po období realitvního klidu dojde ke zvýšení napětí a potom k násilí. Alkohol v tomto ohledu hraje obvykle roli samospouštěče,“ dodala policejní mluvčí. Jaké jsou možností postihu domácího násilníka? Například agresivní opilý manžel, který bije a ponižuje svou ženu, může být vykázán na 10 dní z domácnosti. Pokud ohrožení trvá déle, může být násilník vykázán z domu opakovaně, a to až na dobu jednoho roku. O tom už ale musí rozhodnout soud. Na pomoc obětem fungují ve všech krajích takzvaná intervenční centra, která nabízejí psychosociální a právní pomoc. Kdo je nejčastější obětí?


„Nejvíce se ve statistikách vyskytuje kategorie 30 až 40 let a z hlediska pohlaví je to jednoznačně žena a z hlediska vztahu je to stav manželský,“ říká Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, jenž se zabývá pomocí obětem násilí. Kromě toho se množí například případy, kdy agresory jsou dospělé děti, jež útočí na své rodiče. „V některých případech to znamená, že jsou vykázáni třeba dva sourozenci, kteří žijí společně s rodiči a ubližují jim,“ upřesňuje Vitoušová.


Jen za uplynulý rok zakázala vstup Policie ČR násilníkům v 862 případech. V 58 případech přitom šlo o opakované vykázání ve stejných domácnostech. (hyš, šp)

3.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

KRISTÝNA MACHOVÁ se narodila 9. prosince 2017 v 02,20 hodin, vážila 3035 gramů a měřila 47 centimetrů.  Rodiče Lucie a Václav Machovi i pětiletý bráška Lukášek jsou z Červeného Kostelce.
8

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Motocyklisté uzavírali sezonu dvakrát

Náchodsko - Každá ze dvou pořadatelských organizací bilancovala zvlášť.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT