„Vážený soude, jsem zloděj a krádežemi jsem způsobil velkou škodu," řekl u krajského soudu, kde probíhalo líčení vloni v červenci. „Ale k vraždě jsem neměl motiv," přesvědčoval.

Žena z Pardubicka, šestatřicetiletá matka čtyř dětí, byla zavražděna  v březnu roku 2013. Podle obžaloby ji Pekár tloukl a kopal do hlavy, bodal ji nožem a nakonec ji uškrtil rukama a kabelem. Tělo  hodil do příkopu v lese na Žďársku.

Přiznal se spoluvězni

Pekár připustil, že ženu znal. Tvrdil, že se s ní intimně stýkal, ale „o lásku nešlo". Pro něj bylo prý důležité, že se stala jeho spolupachatelkou při krádežích. „Byla špičkový komplic, takový hlídací pitbul," řekl muž.

Vypověděl také, že v den, kdy byla zavražděna, spolu byli asi třicet minut, a pak se rozešli. Žena mu prý řekla, že jde zkusit štěstí do herny.  Tehdy ji údajně viděl naposledy. Sám se jel domů vykoupat, protože se chystal na procházku s přítelkyní. „Pak jsem měl objednávku na zvon ze zvoničky na hřbitově v Leštině," přiznal, že se chystal na další krádež.

Jenže proti jeho slovům se 
v dalším průběhu procesu postavil důležitý svědek.

Muž se s Pekárem seznámil v srpnu roku 2013 v brněnské věznici. Dali se do řeči a Pekár mu tvrdil, že byl zadržen kvůli vraždě komplice, ale že na něj policie nic nemá.

Zabil ji prý kvůli penězům

Pak se však prý muž v časopise zabývajícím se kriminálními případy dočetl o vraždě matky čtyř dětí a okolnostech  vyšetřování a na Pekára uhodil. Pekár prý nezapíral, popsal, jak ženu zavraždil, jak ji naložil do auta a vyhodil 
v lese a že mrtvolu našel pes.

Chlubil se, že už hodinu a půl po vraždě se procházel po náměstí se svou přítelkyní a jejím dítětem v kočárku  a že jeho příbuzní policii sdělili, že v době vraždy byl u nich, ačkoliv to nebyla pravda.

„Hovořili jsme o tom i na dalších vycházkách a on doplňoval detaily," řekl svědek.

„Prý ji zabil proto, že mu měla přinést čtvrt milionu korun za věci, které ukradli, ale ona peníze prohrála v automatech," tvrdil.

Nejsem sadista, tvrdil odsouzený muž
Podle státní zástupkyně Hany Flídrové šlo v případu Pavla Pekára o sexuálně motivovanou vraždu spáchanou sadistickým pachatelem. To později k doživotí odsouzený odmítl: „Kdybych trpěl sadismem, projevilo by se to už předtím."
Každopádně to pro něj nebyl zdaleka první proces. V minulosti už byl odsouzen za krádeže, ale i závažnější trestné činy. Z vraždy se zodpovídá podruhé. Před třinácti lety ho však soud obžaloby zprostil a odsoudil ho za znásilnění.