Peníze údajně podvodně získal od bank a lidí jako půjčky, ale kvůli jiným dluhům je nesplácel. „Muž je stíhán na svobodě a v případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Obviněný muž, který byl v minulosti vítězem různých dřevorubeckých soutěží, si na Náchodsku před několika lety založil firmu na těžbu a zpracování dřeva.

Společnost se podílela i na likvidacích následků lesních kalamit v Polsku a na Slovensku.

„Firma se během těchto zakázek dostala do hlubokého finančního propadu. Podnikatel pak začal takzvaně vytloukat klín klínem," uvedla mluvčí. Protože firma neměla dostatek peněz na provoz, muž jako jediný jednatel firmy opakovaně u různých bank žádal o překlenovací úvěry na nákupy strojů a zařízení.

K žádostem však podle policie předkládal padělané potvrzení o tom, že nemá žádné závazky u státních institucí. Finančnímu úřadu a správě sociálního zabezpečení přitom dlužil téměř milion korun na pojistném a daňových nedoplatcích.

Bankovní úvěry za více než sedm milionů korun obviněný nesplácel.

Od fyzických osob si muž na podnikání půjčil téměř tři miliony, ale do firmy je nevložil. Zhruba milion korun prý zpronevěřil tím, že od jiné firmy vzal peníze na úhradu pohledávky, ale údajně je použil pro svoji potřebu.