Pilní jako včelky jsou v posledních letech kriminalisté při odhalování výrobců a distributorů drog v obou krajích východních Čech. Teď jim ale přibývá vrásek na čele. A nešťastní možná mohou být i samotní dealeři. Na trhu se začaly objevovat syntetické látky s účinky podobnými zakázaným drogám.

Radost z posledních dvou odhalených případů tak trochu kalí bezmoc vůči těmto obchodníkům. Přitom v policejních sítích uvízlo v uplynulých dnech pět osob.

Čtyři roky pohodlného podnikání, které slušně vynášelo, překazili trojici mužů policisté na Žambersku. Podezření na pěstírnu marihuany měli kriminalisté již delší dobu, teď spadla klec. „U čtyřiačtyřicetiletého muže v bytě kriminalisté našli sušené i vzrostlé rostliny konopí setého. Několik z rostlin bylo vysokých přes půl metru, další tři desítky byly menšího vzrůstu. Kriminalisté zajistili i sušené a drcené rostliny připravené k distribuci,“ upřesnila orlickoústecká mluvčí Iveta Lehká.

Tím však zátah neskončil. Vyšetřovatelé věděli, že kromě bytu jednoho z mužů, objeví „dárečky“ i v dalším domě na Žambersku. Tam policisté zabavili přes tři desítky rostlin vysokých přibližně třicet centimetrů. „V obou případech policisté zajistili i věci potřebné k pěstování rostlin, jako například ventilátory, stínidla, svítidla, topná tělesa a hnojiva. Rostliny nyní putují na expertizu, aby bylo jasné, o kolik gramů marihuany se jedná, a jaký má obsah THC,“ objasnila Lehká.

Kromě čtyřiačtyřicetiletého muže si z pěstování a prodeje marihuany udělali výhodný obchod i třiadvacetiletý a šestadvacetiletý dealeři. Všichni tři si již vyslechli obvinění z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, za což jim hrozí až pět let za mřížemi.

Podobně úspěšní byli v boji proti drogovým výrobcům a dealerům i policisté na Náchodsku, kteří přímo při výrobě pervitinu zatkli muže a ženu. V tomto případě oběma hrozí až desetileté vězení.

Kšeftmanům s klasickými zakázanými drogami však vyrostla velká konkurence, která se prozatím postihu ze strany policie obávat nemusí. Prapodivné krámky nabízejí dobrodruhům syntetické látky s účinky podobnými zakázaným drogám. Jeden z nich je kupříkladu v Hradci Králové.

Podle odborníků není možné předvídat účinky prodávaných látek a navíc může jejich požití v kombinaci s jinými léky nebo lidskými nemocemi vyvolat velké zdravotní obtíže.

Policie má bohužel svázané ruce. Problém je především v tom, že zastaralý seznam zakázaných látek, který je součástí zákona, neobsahuje skupinu nových syntetických preparátů s psychotropními účinky. „Proces zařazování látek na seznam kontrolovaných drog by měl být pružnější a rychlejší,“ žádá národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Zkušenosti lidí z Národní protidrogové centrály s aktivitou zákonodárců však nejsou příliš dobré. Už několik let například žádají, aby na třináct let starý seznam omamných a psychotropních látek sněmovna zařadila látky ze skupiny piperazinů, běžně používaných k výrobě extáze.

„Do dnešního dne se tak nestalo. Obávám se proto, že poslanci nebudou jednat tak pružně, jak si to situace vyžaduje,“ poznamenal mluvčí policejní protidrogové centrály Michal Hammer.

(sir)