Ztracené díly

Pracovníci automobilky si ztrácejících se autosoučástek všimli. Zaměstnanci ochrany objektu, mezi nimiž pracují  i bývalí kriminalisté, začali případ sami dokumentovat a v únoru podali policii trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Ve výrobě prokazatelně chyběly autosoučástky, zejména centrální řídící jednotky, do vozidel Škoda Yeti a Superb a automobilka zpočátku vyčíslila škodu na jeden  milion korun," informovala policejní mluvčí Ivana Ježková.

Když kriminalisté zahájili vyšetřování, dostali se na stopu dvěma zaměstnancům z Polska.

„Z montážní linky kradli autosoučástky a poměrně sofistikovaně je z továrny vynášeli. Ukrývali je například na intimních částech těla, čímž byla jejich kontrola na vrátnici velmi ztížená," uvedla mluvčí.

Rychnovští kriminalisté proto začali spolupracovat se svými polskými kolegy, a ti oba podezřelé muže zadrželi.

Krádeže součástek
Případy krádeží součástek v kvasinské automobilce řešila policie i v minulosti. Před deseti lety ukradl muž (21) v noci dvě přepravky s autodíly za více než milion. Ostraha ho však přistihla. O rok dříve zatkla policie tři zaměstnance, kteří pod oblečením vynášeli  drahé součástky na superby.  Způsobili škodu ve výši téměř dvou milionů korun.

Muži se doznali

Vzápětí se ukázalo, že zmizelých součástek je dvakrát více, než ukazovaly první odhady automobilky.

„Oba muži se při výslechu doznali ke krádežím v celkové hodnotě 2,2 milionu korun. Při kontrole jejich skříněk v automobilce a domovních prohlídkách v Polsku se českým a polským policistům podařilo zajistit odcizený materiál v hodnotě zhruba 400 tisíc korun," sdělila Ivana Ježková.

Dodala, že spis k případu bude předán do Polska. Oba muži se tedy budou zodpovídat před polskými soudy.