Jeho slova zřejmě padla na úrodnou půdu, předseda senátu Miroslav Ježek jeho konání totiž nakonec přehodnotil, jeho čin označil za ublížení na zdraví z omluvitelných pohnutek a uložil mu dvouletý trest, který podmíněně odložil na pět let.

Jako na houpačce

Jungman si již ve vězení odpykával desetiletý trest, Ústavní soud jenže letos v září rozsudek zrušil. Důvodem pro zásah Ústavního soudu bylo „extrémně vadné hodnocení provedených důkazů". Kauza se tak vrátila na úplný začátek k hradeckému krajskému soudu. Jungman od počátku tvrdí, že se pouze bránil útoku.

Jungman byl z vězení propuštěn týden po rozhodnutí Ústavního soudu. Od té doby nebyl stíhán ani vazebně.

„Rozhodnutím Ústavního soudu nejsem překvapen, klient před tím sám nastoupil do výkonu trestu, nebylo zde riziko, že uprchne. Ostatní vazební důvody ani nepřipadaly v úvahu," řekl před nedávnem obhájce obžalovaného Miloslav Jančík, jenž dále tvrdí, že v kauze státní orgány celkem osmkrát přehodnotily chování obžalovaného. „Ten případ byl rozporný od samého začátku. Jsem přesvědčen, že by měl být hodnocen jako případ nutné obrany," dodal Jančík.

Hradecký soud Jungmanovi v roce 2010 uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na pět let, a to za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vrchní soud v Praze čin překvalifikoval na vraždu a poslal Jungmana na deset let do věznice s ostrahou. Před dvěma lety verdikt potvrdil Nejvyšší soud.

Ústavní soud však rozsudek nad bývalým policistou zrušil. Soudy totiž podle naší nejvyšší justiční instance zcela pominuly Jungmanovy argumenty a rozhodly o jeho vině bez odpovídajících důkazů.

„Obecné soudy se obhajobou obviněného nezabývaly a v konečném důsledku se přiklonily ke zcela jiné skutkové verzi," uvedl soudce zpravodaj  Jan Musil.

Podle Musila nelze z žádného důkazu jednoznačně odvodit, že Jungman potyčku vyprovokoval.

„Je přitom velmi důležité zjistit a popsat, kdo byl iniciátorem brachiálního násilí, čili kdo zasadil první ránu," podotkl Musil. Nutno dodat, že Ústavní soud ruší rozsudky za násilnou trestnou činnost jen zcela výjimečně.

Incident se odehrál jedné květnové noci roku 2008 v Trutnově. Jungman se dostal do slovní a poté i fyzické potyčky s dalším mužem. Oba byli podle spisu opilí. Vše začalo tím, že se Jungman při cestě z restaurace zastavil u mužova domu a údajně dráždil psa za plotem. Kvůli tomu vyběhl z domu majitel a strhla se potyčka, která skončila střelbou. Jeden z výstřelů zasáhl muže do srdce, Jungman zastřelil i psa.

Jungman tvrdil, že ho muž napadl pěstmi a vyhrožoval mu zabitím. Navíc na něj poštval psa bojového plemene. „Můj klient se snažil chránit své zdraví a v podstatě i život. Konal tak, jak mu v ten okamžik velel zdravý rozum," tvrdí advokát Miloslav Jančík.

Středeční rozsudek není pravomocný.