Pakosta působil jako ředitel Střední odborné školy stavební a Středního odborného učiliště stavebního v Rybitví. Podle obžaloby v letech 2009 až 2011 z projektu Zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v technických oborech v Pardubickém kraji neoprávněně vyplatil na základě fiktivní dohody svému příbuznému celkem 293 116 korun, dalších 277 054 korun byly takzvané zákonné odvody.

Muž netušil, 
že bere odměnu

Státní zástupce uvedl, že Pakosta, který byl i hlavním manažerem projektu, financovaného ze státního rozpočtu a  Evropského sociálního fondu, dobře věděl, že muž ve prospěch projektu fakticky nic vykonávat nebude, a pokud ano, pak ve zcela  omezeném rozsahu a v jiné podobě, než byla v dohodě.

Pakosta si založil účet v bance, na který měsíčně posílal 18 500 korun jako údajnou sjednanou odměnu za činnost „věcného manažera" projektu. Jeho příbuzný přitom podle žalobce poskytoval tehdejšímu řediteli  jen  neformální a bezplatné právní konzultace a podílel se na přípravě podkladů právní povahy. O sjednání dohody, ani o tom, že v jeho prospěch je vyplácena odměna, muž vůbec nevěděl.

Dal peníze pro oběti trestné činnosti

Pakosta, který byl obžalován z poškození finančních zájmů Evropských společenství a z dotačního podvodu, se k činu přiznal a peníze škole vrátil.

Minulý týden navíc na účet Krajského soudu složil sto tisíc korun určených na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti.

Jeho dosavadní bezúhonný život, přiznání i pomoc poškozeným vedly soud k tomu, že jeho stíhání podmíněně zastavil na zkušební dobu 2,5 roku. Obžalovaný včera u soudu nebyl, jeho obhájce i státní zástupce se však po rozhodnutí soudu vzdali práva stížnosti.

„Částka sto tisíc korun bude zaslána  na účet konta peněžité pomoci obětem trestné činnosti," uvedla včera pracovnice soudu Iva Matušková.