Škatule z papírové lepenky s neznámým obsahem ležela v pondělí odpoledne přímo u vchodu do chrudimského hotelu Bohemia. Nikdo neriskoval život a zdraví a nepřiblížil se k ní. Recepční nález oznámil na tísňovou linku.

Profesionální hasiči ihned zavřeli budovu, takže nikdo nemohl dovnitř ani ven. Vylidnili a páskou ohraničili nebezpečnou zónu kolem hotelu. „Balíček jsme prověřili jak na plošnou kontaminaci, radioaktivní záření, tak i pomocí detektoru na výbušniny a dalších přístrojů na zjištění nebezpečných látek, jako jsou sirovodík, oxid uhličitý a podobně. Všechno bylo negativní. Stejně dopadla i kontrola na zpuchýřující nebo nervově paralyzující látky,“ popsal postup prací velitel zásahu Kamil Petružálek.

„Nyní čekáme na příjezd policie s psovodem, který by měl odhalit, zda se nejedná o nějakou výbušninu,“ vyhlížel příjezd další složky integrovaného záchranného systému.

Pak se však dramatická situace zvrtla. K hotelu přišel člověk, který se podezřelé krabice majetnicky domáhal. Akce byla odvolána, psovodi už přijet nestačili. Naštěstí, protože kdyby pes „nasál“ pach obsahu krabice, možná by krátkodobě přišel o čich.

„Tajemný balíček obsahoval vzorky pracích prášků. A omylem ho upustil zaměstnanec firmy, která v Bohemii pořádala předváděcí akci,“ podala rozuzlení případu mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Není to tento měsíc poprvé, kdy hasiči zasahovali na Chrudimsku u takovéhoto nálezu. K obdobnému případu došlo začátkem října v Chrasti.

ČTĚTE TAKÉ: Na poště byl v zásilce nalezen neznámý prášek

Pracovníky zdejší pošty tehdy vyděsil neznámý černý prášek, který se začal sypat z jedné ze zásilek. Hasiči tehdy rovněž uzavřeli budovu a zásilku s nebezpečným práškem i další potřísněné zásilky musely být izolovány. Pracovníci pošty, kteří přišli se zásilkou do styky dokonce prošli dekontaminační sprchou. Přivolaný pyrotechnik z Hradce Králové nakonec určil, že se jednalo o zápalnou směs na bázi střelného prachu.

(pl, spa)