Tentokrát čtveřice obtěžovala zákazníky před obchodním centrem u výpadovky na Pardubice. Tři ženy a jednoho muže hlídka zastihla na parkovišti, když se snažili před přijíždějící hlídkou strážníků schovat.

„A „hluchoněmí promluvili", výmluvy, které docela dobře zněly i v češtině, nebraly konce. Městskou policií nebyli za žebrání řešeni poprvé, v minulosti předstírali, že vybírají peněžní dary pro sluchově postižené, žádají o příspěvek na dítě, které čeká v nemocnici na operaci, předkládali okopírovaný papír s logem UNICEFu či jiné charitativní sbírky," potvrdila Eva Kněžourová, mluvčí královéhradeckých strážníků.

Městská policie varuje před podobnými podvodníky, kteří se pod různými záminkami snaží vylákat z lidí peníze a při odmítnutí jsou mnohdy i agresivní. Obecně platí, že každá sbírka pořádaná na území města musí být schválena magistrátem a zároveň je o ní informována i městská policie. Všichni účastníci sbírek u sebe musí mít osobní jmenování s průkazem totožnosti a alespoň kopii o povolení sbírky. Zároveň platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách pořadatelů.

Pokud si nejste jisti, jestli nejde o podvodníka, obraťte se na strážníky. Ta je oprávněna, stejně jako policie, provést kontrolu „výběrčích".

Chtěl podpis na petici, odnesl si telefon
Dobrosrdečnost lidí využil také neznámý zloděj, který oslovil 19ti letého mladíka v rychlém občerstvení v Hradci Králové. Chtěl od něj podpis na petici pro příspěvek pro nevidomé a neslyšící. Aby mladík mohl papír podepsat, museli udělat na stole místo. Neznámému muži se podařilo zakrýt mladíkův telefon a poté ho nepozorovaně i s podepsanou peticí a 50 korunovým darem odnést. Mladík si toho, že mu chybí telefon všiml, až muž odešel neznámo kam. Telefon i s paměťovou kartou ohodnotil na částku téměř 8,5 tisíce korun. Popis neznámého muže: 170 – 175 cm vysoký, věk okolo 30 let, snědý oválný obličej s neoholenou tváří. Nemluvil, choval se jako hluchoněmý. Policie žádá svědky, kteří si všimli podezřelého muže v Pilnáčkově ulici u restaurace KFC v neděli 9. srpna okolo 15. hodiny a muže poznali, nebo se sním setkali na jiném místě, aby se přihlásili na linku 158 nebo na čísle 974526661.