Pil jsi před jízdou, čeká tě nekompromisní trest. Dopravní policisté mají pro řidiče, kteří sedají za volant po požití alkoholu, jasný vzkaz. Zabaví jim auto do doby, než zaplatí kauci, někdy i 50 tisíc korun. Někteří cizinci jsou za přestupky vyhoštěni ze země.

Takový případ se odehrál například po půlnoci z pátku na sobotu 4. ledna. Dvaadvacetiletá zahraniční řidička na trase z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna nadýchala při policejní kontrole 1,41 promile alkoholu. Policisté ji se souhlasem státního zástupce zadrželi a po vystřízlivění si vyslechla ortel od soudce: vyhoštění na 2 roky z České republiky a dva roky zákaz řízení. U jiných dvou případů v únoru přesáhla hladina alkoholu u řidičů dvě promile.

Zimní sezona je na dopravní přestupky bohatá. Případů alkoholu za volantem neubývá, v loňském roce jich policisté na Trutnovsku zaznamenali 301. To je o 43 více než v roce 2018. Pod vlivem drog jich bylo dalších 201. Trutnovský dopravní inspektorát proto reaguje na situaci zvýšeným počtem hlídek, především v horských střediscích. Počtem prohřešků dominuje Špindlerův Mlýn, kde se během roku 2019 protočily dva miliony návštěvníků.

„Víme, že hory jsou opravdu hodně naplněné a hostů je extrémně hodně. Nechceme dovolit situaci, aby v takových stavech řidiči jezdili po silnicích. Řidič pod vlivem alkoholu znamená potenciální nebezpečí pro všechny ostatní účastníky provozu. To chceme eliminovat na minimum,“ zdůrazňuje ředitel trutnovské policie Pavel Škandera. „Působení naší dopravní policie je proto na horách velice důležité. Má svoje výsledky a významný efekt. Předminulý víkend se jim podařilo zachytit na horách osm řidičů pod vlivem alkoholu,“ dodává.

„Nejvíce přestupků pod vlivem alkoholu a omamných a psychotropních látek je v zimní sezoně a v horských střediscích. Posilujeme proto hlídky zejména ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Janských Lázních,“ potvrzuje zvýšenou frekvenci kontrol šéf trutnovské dopravní policie Jiří Prouza.

Řadu případů řeší muži zákona zadržením vozidla a kaucí. V loňském roce jich uložili 30 a vybrali 448 tisíc korun. „U cizinců je kauce zárukou, že se dostaví k projednání ve správním řízení. Dokud pachatel přestupku částku neuhradí, není mu vráceno vozidlo,“ vysvětluje Prouza. Výše kauce záleží na druhu přestupku, může být až do výše 50 tisíc. „I takové pokuty se objevují. Například při odmítnutí dechové zkoušky nebo odběru krve,“ přibližuje vedoucí dopravky.

Většina řidičů zaplatí a svůj vůz si přijde vyzvednout. Stává se ovšem, že některá vozidla zůstávají odstavená bez zájmu. Momentálně čekají v Trutnově už přes rok na vyzvednutí dvě auta. „Kauce pro osoby, které páchají přestupky, je někdy tak vysoká, že se jim nevyplatí pro auto přijet. Při stanovení výše kauce nicméně přihlížíme i k hodnotě vozidla. V 99 procentech se podaří kauci vybrat,“ říká Jiří Prouza.

Alkohol na horách
- od 1. 12. 2019 do 5. 2. 2020: 34 případů (15 cizinců, 19 Čechů)
- od 1. 12. 2018 do 31. 3. 2019: 92 případů (33 cizinců, 59 Čechů)

Bilance trutnovské dopravky 2019
- alkohol před nebo během jízdy 301
- omamné a psychotropní látky 201
- přestupky v dopravě 4480
- nepoužití bezpečnostních pásů 564
- překročení rychlosti 2825
- nesprávný způsob jízdy 297
- špatný technický stav 247
- držení telefonu 136
- počet uložených kaucí 30, celkově za 448 tisíc