Podle zjištění Deníku si sběrny už dávají větší pozor. Ve sběrných surovinách v Jaroměři a v Jetřichově u Broumova není jednoduché prodat bez rizika například poklop od kanálu. „Při výkupu tohoto druhu sběru požadujeme občanský průkaz prodávajícího,“ tvrdí majitelé sběren. Jak nás ale informovali v Jaroměři, v minulosti k takovým případům docházelo. Od té doby, co začali vykupovat železo na občanský průkaz, již jim tam nikdo takové „zboží“ nenosí.


Tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová má však na vzorné chování sběren trochu jiný názor. „Bohužel věci pocházející z trestné činnosti končí také ve sběrnách na Náchodsku. Jde zejména o rozřezané měděné okapy. Kdo si dnes dá na svůj dům měděný okap riskuje, že o něj záhy přijde,“ tvrdí Prachařová. Podle ní mají sběrny surovin povinnost při podezření, že jde o věci z trestné činnosti, lidi zapisovat. „Ne všichni to dělají důsledně. Proto pachatel těchto činů často unikne,“ uvedla mluvčí Prachařová.


Náchodským kriminalistům se v únoru ve spolupráci s policisty z obvodních oddělení podařilo zadržet pár, který od října minulého roku řádil na Náchodsku, zejména v Hronově, Červeném Kostelci, Náchodě a okolí. „Dvojice, sedmadvacetiletá žena z Trutnovska a pětadvacetiletý muž z Náchodska, se specializovala na barevné kovy. Policisté jim připsali na konto 14 krádeží. Převážně v nočních hodinách vnikali do areálů firem, garáží, zahrad, dvorků rodinných domků a odnášeli odtud měděné okapy, traverzy, hliníkové disky a další věci,“ posala řádení zlodějů Prachařová. Celková hodnota odcizených věcí se vyšplhala na částku převyšující 70 tisíc korun. Policie dvojici obvinila z trestných činů krádeží. „Mladý muž není na šikmé ploše žádným nováčkem. V roce 2006 byl za obdobný trestný čin odsouzen k podmínečnému trestu. Muž proto po zadržení putoval do výkonu trestu,“ dodala mluvčí.


Přímo při činu zastihla ve čtvrtek 6. března krátce před půlnocí policejní hlídka trojici mužů v Jaroměři v areálu místní firmy. Muži podali přímo akrobatický výkon. Aby se dostali dovnitř, přelezli více než dva metry vysoký plot. Z objektu se pokusili odnést hliníkové sítě a válce. To už se jim však nepovedlo. Lup v hodnotě 6700 korun museli nechat na místě. Hlídka dva muže a jednoho sotva odrostlého základní škole zadržela. Také jejich lup měl skončit ve sběrných surovinách.


Rovněž v pondělí 10. března se někdo vloupal do vrtulí větrné elektrárny na Novém Hrádku. Pachatel v blíže neurčené době z interiéru jedné vrtule odnesl přibližně 120 metrů měděného kabelu. Energetické závody předběžně vyčíslily škodu na 25 tisíc korun. Měděný kabel měl namířeno do sběrny.
Na staré železo si posvítili v Zemědělském družstvu Dolany tři mládenci z Hradce Králové. Policisté trojici zastihli v objektu, kde mladíci snesli na hromadu různé železné díly, které hodlali odvézt do sběru a získané peníze využít pro svoji potřebu.


Přes 800 bronzových destiček se jmény obětí holocaustu byly v dubnu ukradeny ze hřbitova v Terezíně. Rozbité je vykoupila sběrna druhotných surovin v Nehasicích na Lounsku. Zloděj si vydělal šedesát tisíc, Národnímu hřbitovu v Terezíně vznikla škoda za 2,5 půl milionu korun.


Pachatele se už podařilo dopadnout. Přispěla k tomu i přesná evidence inkriminované sběrny. Podle zákona totiž musí sběrny druhotných surovin vést evidenci osob, od kterých odpad vykoupily, a rovněž údaje o typu odpadu. Otázkou zůstává, jak je možné, že výkupčím nebylo divné, odkud destičky se jmény psanými často hebrejským písmem pocházejí.


Některé sběrny prostě vykupují cokoliv a ne všechny shromažďují údaje o výkupech. Proto připravuje vláda novelu zákona o odpadech, která by zpřísňovala pravidla pro výkup surovin. Opoziční poslanci navrhovali dokonce úplný zákaz výkupu některých surovin a bezhotovostní platbu za výkup.⋌ (hyš, dvo