Nejznámější český vězeň a rodák z Prachovic na Chrudimsku Jiří Kajínek, který před dvěma týdny oslavil v mírovské káznici 52. narozeniny, doufá, že mu odcházející prezident Václav Klaus udělí milost. Totéž si přejí i jeho příznivci.

Nejspíš ale marně. Tomu, že Kajínek se milosti dočká jen těžko, nasvědčuje skutečnost, že většinou se z ní těší dříve netrestaní lidé, kteří byli odsouzeni za lehčí trestné činy, jež byly v jejich životě nahodilým excesem. Jiným příkladem jsou milosti lidem, kteří doposud vedli spořádaný život a jejich rodiny se kvůli trestu ocitly v obtížné  situaci.

Ani jedno z toho skutečně není Kajínkův případ. Nejslavnější český vězeň byl už před dvojnásobnou vraždou, ze které byl usvědčen, recidivistou s bohatou trestní minulostí.

Tisíce žádostí

„Už teď mám na stole 400 nových žádostí o milost, a protože jich měsíčně přichází zhruba 200 až 300, milosti budu ještě minimálně jednou udělovat," řekl počátkem letošního roku prezident Václav Klaus.

Do Kanceláře prezidenta republiky dorazí každý rok okolo tří tisíc žádostí o milost. Za deset let jich Klaus kladně vyřídil přes čtyři stovky. Naposledy ji udělil 11. prosince mladé ženě, která si odseděla polovinu trestu za úvěrový podvod, ale řádně se stará o malé dítě. O měsíc dříve vyhověl 14 lidem, vloni udělil několik milostí ještě v květnu. Předloni uděloval Klaus milosti natřikrát, a to celkem 24 lidem.

Jednou z tisíců Kajínkových fanynek, jež věří v jeho nevinu, je Marta Látalová z Prachovic. S Kajínkem si píše už řadu let  a sháněla podpisy pod petici žádající milost.  Očekává, že když dal prezident tak rozsáhlou amnestií vězňům, zachová se podobně i nyní. „Jenže mezi lidmi je špatná nálada, jsou hodně naštvaní kvůli amnestii, já ostatně patřím mezi ně. Mám obavy, aby se Václav Klaus takzvaně nezasekl a milosti již nevydal, a nebo jen v omezeném množství," říká Marie Látalová. Ostatně, touha po propouštění byla i vodítkem Kajínka, koho volit v prezidentských volbách. Dal hlas Vladimíru Franzovi.

„Očekával, že v případě jeho vítězství by mu mohl dát milost. A když ne letos, tak příště. Ale přesto věří, že se jeho jméno ocitne na seznamu omilostněných od Václava Klause a dostane svobodu. Snad v tom pomůžou tisíce občanů, kteří žádají milost pro Jirku," doufá Látalová.

Už plánují oslavy

Bláhový sen? Cesty osudu jsou nevyzpytatelné.

Kdyby byl Jiří Kajínek přece jen z mírovské věznice propuštěn  a vrátil  by se do rodných Prachovic, mohl by se těšit na srdečné přivítání. Marie Látalová už má společně se sousedkou připravenou skladbu uvítacího oběda a oslavy Kajínkova příjezdu.

Zatím poslední naděje na obnovu procesu, který potvrdil řadu nesrovnalostí při policejním vyšetřování, vyhasla Kajínkovi v prosinci 2011. Ústavní soud tehdy odmítl Kajínkovu stížnost proti rozhodnutím plzeňských i pražských vrchních soudců, kteří zamítli již dva návrhy na povolení nového řízení.

Známým se stal Kajínek v říjnu 2000, kdy zřejmě jako první vězeň v historii unikl z jedné z nejtvrdších a nejstřeženějších věznic v Mírově na Šumpersku. Byl však dopaden a po přechodné internaci ve věznici v Karviné nyní svůj trest vykonává opět v mírovské věznici.

Jak šel čas

30. května 1993 – Jiří Kajínek, v té době na útěku z vězení, zastřelil pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele a jeho bodyguarda, jehož bratr, další bodyguard, jako jediný střelbu přežil. Vraždu údajně objednal další podnikatel.

23. června 1998 – Krajský soud v Plzni uznal Kajínka vinným z dvojnásobné vraždy a z pokusu o vraždu mu uložil doživotní trest. Vrchní soud trest potvrdil.

2001 až 2003 – Neúspěšné vládní stížnosti pro porušení zákona, dále Kajínkova žádost o milost nebo žádost o přezkum rozsudku u ombudsmana.

2004 – Objevili se noví svědci, kteří popsali okolnosti vražd jinak než soud. Jeden prohlásil,
že údajně nestřílel Kajínek,
nýbrž policisté. Kajínek přesto bez úspěchu žádá o obnovu procesu.

8. března 2006 – Plzeňský soud opět zamítl žádost o obnovu procesu. Nová svědectví považoval za nedostatečná či nevěrohodná. Neúspěšné jsou stížnosti (i ministerské) k soudům či opakované prošetřování případu policejní inspekcí v létě 2010.

Prosinec 2011 – Ústavní soud zamítl již druhou stížnost na odmítnutí obnovení procesu.

21. prosince 2012 – Kajínkův advokát Tomáš Zejda podal už třetí žádost o milost. Žádost podpořila i petice, pod kterou se podepsalo skoro 9000 lidí.