„Po komunálních volbách se změnilo vedení radnice. A to si pro tuto kauzu chce zvolit jiného právního zástupce, který má město ve sporu zastupovat,“ sdělil Deníku starosta Náchoda Jan Birke. „A protože by se tento právní zástupce nestihl s podrobnostmi případu seznámit, požádali jsme soud o odročení,“ dodal.

Krajský soud v Hradci Králové městu vyhověl. „Žádost soud akceptoval a projednání žaloby odročil na pozdější termín. Soud bude jednat až 7. února,“ sdělila Iva Matušková z tiskového odboru hradeckého soudu.

Žalobu o určení neplatnosti smlouvy o prodeji výrobce piva Primátor, uzavřenou 23. února 2009, podala Holba a.s., která se o koupi pivovaru rovněž ucházela. Z výběrového řízení však byla vyloučena, a to pro údajné nesplnění podmínek. Vítězem byla vyhlášena LIF a.s., která pivovar získala za 150 miliónů korun, což bylo o 35 miliónů méně, než nabízela Holba. A právě Holba je teď přesvědčena, že tendr na prodej pivovaru byl neregulérní a ze soutěže neměla být vyloučena.

Holbě dává za pravdu i policie

Podobného názoru jsou i policie a státní zastupitelství, kteří regulérnost prodeje pivovaru prošetřovali. „Argumentace, že Holba nesplnila podmínky zadávacího řízení, a proto byla vyřazena, nejsou úplně pravdivé,“ řekl Deníku (ND 23. října – pozn. red) státní zástupce Vladimír Štěpánek. „A to ani v případě, že kupní cenu chtěla rozložit do několika let a připouštěla její snížení. V zadávacím řízení totiž nic takového nebylo upraveno. Nikdo totiž nestanovil, kdy a jak má být kupní cena uhrazena,“ dodal.

Vyšetřování přitom odhalilo i další překvapivé skutečnosti: vítěz tendru, společnost LIF a.s., nesplnil podmínky zadávacího řízení. „Podle důkazů, které máme k dispozici, nesplnila několik formálních podmínek. A za ně mohla být také vyřazena, což se ale nestalo. Podrobnosti ale nebudu sdělovat,“ dodal zástupce.

Kvůli ovlivňování průběhu prodeje pivovaru, byl už obžalován i bývalý starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka. Čelí obžalobě ze dvou trestných činů. Porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Za to mu hrozí tři až deset let vězení. Podíl starosty na „cinknutém“ prodeji pivovaru má projednat Okresní soud v Náchodě.

Na řešení čeká další žaloba

U Krajského soudu v Hradci Králové leží v současné době i další žaloba, podaná opět společností Holba. „Žaloba požaduje zdržet se jednání nekalé soutěže a je podána proti LIF a.s. Žalobce požaduje, aby se společnost zdržela uzavření smlouvy o prodeji akcií pivovaru Náchod,“ uvedla Iva Matušková.

„V tomto případě je žalovaným i Město Náchod. Holba a.s. se žalobou domáhá určení, že společnost LIF a.s. nemá na základě výběrového řízení právo uzavřít smlouvu o převodu akcií pivovaru Náchod s druhý žalovaným, tedy s Městem Náchod. To v tomto případě vystupuje jako prodávající,“ dodala.
V tuto chvíli však není zatím jasné, kdy se bude soud žalobou zabývat. „Podaná byla už 26. února 2009,“ říká Iva Matušková. „Řízení je přerušeno proto, že se čeká na projednání žaloby o neplatnost smlouvy o prodeji pivovaru, kterou má soud řešit 7. února. K jednání tak nedojde dřív, než bude pravomocně ukončeno řízení o neplatnost smlouvy o prodeji,“ uzavřela Matušková.

(Jiří Máslo)