Pracovali pro firmu, jejichž zástupci nyní stojí před Krajským soudem v Hradci Králové a jsou obžalovaní z podvodu.

Muž a žena, obchodní zástupci, kteří od lidí získávali pozemky a akcie zemědělských podniků, mají podobnou zkušenost. Museli totiž lidem, jimž slíbili, že bude jejich majetek prodán a dostanou za ně finance, mnohé vysvětlovat.

„Nevím, jestli lidé peníze nakonec dostali, ale každopádně si vybavuju paní, která mi volala, a ptala se, proč je ještě nedostala," prozradila vyšetřovatelům Růžena Řezáčová.

„Když se zájemci ptali, tak jsem říkal, že až po prodeji. A odkazoval jsem je na Klášterku," doplnil ji kolega František Mazanec.

Kdo je hlavní obžalovaný?

Mluví o Robertu Klášterkovi. V kauze jsou totiž dva hlavní obžalovaní, Robert Klášterka a Jiří Palacký. Ti měli stát za podvody s akciemi a pozemky. Poškozeným měli způsobit škodu více než 11 milionů korun. Třetím je Klášterkův syn Jakub, o němž však otec tvrdí, že 
je nevinný.

Podle obžaloby je hlavním viníkem Klášterka senior. „Lze ho označit za ústřední postavu," uvedl státní zástupce Petr Kouble. „Autora užitého know how, byť nebyl zapsán jako statutární orgán společnosti."

Palacký je zase viněn, že právě jako člověk stojící 
v čele firmy dovolil toto podvodné jednání. I když se na něm podle všeho přímo a aktivně nepodílel. Že je za vším Klášterka starší dosvědčuje například i fakt, jeho telefonní číslo bylo 
na inzerátech, kterými byli oslovováni obchodní zástupci.

Zástupce bral plat a k tomu peníze

Mazanec se Řezáčovou se dostali k této práci stejnou cestou. U Klášterky se při příjimací proceduře navíc sešli společně. „Byli tam i další zájemci, například paní Řezáčová," potvrdil Mazanec.

Ten také popsal, jak byli obchodní zástupci, kteří plzeňskou firmu zastupovali po celém Česku - tedy také v Královéhradeckém kraji - odměňováni.

On bral měsíční plat 12 tisíc korun. „Jednou jsem dostal prémii 70 tisíc a měl jsem slíbená procenta 
z dalšího prodeje akcií," vysvětlil.