Jde o případy Lukáše Nečesaného, mladíka obžalovaného z napadení kadeřnice v Hořicích, a Vlastimila Pechance, který si odseděl jedenáct let za vraždu Roma a nyní se snaží o obnovení procesu. Chce totiž dokázat, že je nevinen.

U obou mužů se nyní čeká na znalecké posudky, aby mohl soud pokračovat.

V Pechancově otázce je už jasné, kdy bude pokračovat snaha jeho i advokáta Roberta Cholenského. „Jde o veřejné zasedání, ne hlavní líčení," upozornila Iva Matušková z tiskového oddělené soudu. To je důležitá poznámka, protože v této fázi se teprve rozhoduje, zda začne klasický soud. Další díl veřejného zasedání proběhne v druhém týdnu příštího měsíce, 11. a 12. prosince.

Pechanec doufá, že mu výrazně pomůže opětovné zkoumání vražedného nože.

Cholenský tvrdí, že díky novému posudku Kriminalistického ústavu Praha má v rukou hned několik nových důkazů o nevině svého klienta. Například tvrdí, že ústav na noži nenašel Pechancovu DNA.

„Když experti nůž rozšroubovali a provedli stěr 
z jedné z vnitřních ploch, dostali se ke stopě obsahující DNA jiné osoby. Její identita 
v tuto chvíli není známa, bezpečně se však ví, že nejde o DNA Vlastimila Pechance," uvedl Cholenský.

Rovněž v kauze Nečesaný jde o pohled znalců. Ti zkoumají, zda se napadené kadeřnici mohla „vrátit paměť". Žena totiž trpěla její ztrátou, ale při minulém líčení označila mladíka jako pachatele.

„Byl to on," řekla o Nečesaném. Paměť se jí prý vrátila ve chvíli, kdy ho na jaře viděla 
v televizi, když byl po dvou a půl letech propuštěn z vězení. „Poznala jsem ho podle vlasů a podle úsměvu. Ten, co mě napadl, se usmíval," řekla obhájci mladíka. „Má kštici vepředu," dodala.

Trvala na tom, i když před dvěma lety měl Nečesaný vlasy po ramena a nyní je nakrátko.

Nečesaný reagoval: „Je to nesmysl."

„Tento případ bude na programu nejdříve v lednu," oznámila Matušková.

„Znalci musí říct, zda je možné, aby se vrátila paměť," řekl jeden z advokátů obžalovaného Oldřich Chudoba.

Nečesaný už byl odsouzen k třinácti letům, ale jeho rodině a obhájcům se podařilo dosáhnout propuštění a opakování procesu.