Podle dostupných informací se zloděj do objektu kláštera vloupal po třetí hodině ranní z obtížně přístupné východní strany. Svému odhalení chtěl zabránit utržením čidla, jenže to ho už dříve zaregistrovalo na pultu centrální ochrany a zalarmovalo strážníky městské policie.

„Sice se snažil vzbudit dojem, že mezi klášterní zdi zavítal jen náhodou, ale předměty v jeho kapsách i čas jeho návštěvy hovořily proti němu,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Shodou okolností byl muž zadržen v místech, kudy v turistické sezóně vedou noční prohlídky a návštěvníci si v Lotrandově místnosti od průvodců poslechnou příběh loupežnického synka, který v broumovském klášteře ku vzdělání přišel.

I když se pachatel choval jako Lotrando starší, nakonec v něm policisté identifikovali cizince dlouhodobě žijícího na Broumovsku.

„Dalším vyšetřováním, při němž muži zákona nalezli předměty z klášterních sbírek a jiné věcné důkazy jako starožitné slovníky, gramodesky či mapy, si potvrdili podezření, že muž do kláštera opravdu nešel za modlením,“ dodala Eva Prachařová.

Hmotná škoda na poškozených či odcizených věcech byla předběžně odhadnuta na částku přesahující 45 tisíc korun.

„Je podstatné, že ho chytli,“oddechl si správce kláštera Přemysl Sochor.

„S cizincem jsme zahájili trestní řízení pro přečin krádeže vloupáním a jemu nyní hrozí až dvouletý trest odnětí svobody,“ uzavřela Eva Prachařová.