Úředníky usvědčily zcela náhodně odposlechy, které do jejich kanceláří byly před dvěma lety instalovány k úplně jiným účelům.
Úředník Jan Ledvina vyjednal snížení trestu za řízení v opilosti Janu Kolowratu Krakovskému, majiteli rychnovského zámku. Tehdy mu uložil pokutu ve výši 15 000 korun a odebrání řidičského průkazu na dva měsíce. S Janem Kolowratem se poté domluvil, že zákaz řízení vozidla mu bude vystaven na dobu, kdy se bude Kolowrat nacházet mimo Českou republiku. Důkazem toho byla právě audio nahrávka, na které přímo zaznělo „pan hrabě to bude mít se slevou“.
„K žádnému podplácení nedošlo, a necítím se být vinen,“ bránil se před soudem Jan Ledvina. Za tento čin a ovlivňování svých podřízených mu přesto soud vyměřil peněžitý trest 100 000 korun s tím, že pokud nebude částka zaplacena ve stanovené lhůtě, Ledvina nastoupí náhradní trest v podobě odnětí svobody na jeden rok. Odnětí svobody na 10 měsíců se zkušební dobou jeden rok obdržel další obviněný Petr Slezák, který navíc vyjednal zmírnění trestu pro svou příbuznou, jež způsobila dopravní nehodu.
„Můj klient se činu nedopustil. Jediný důkaz – odposlechy, byly opatřeny sporným způsobem a budou předmětem dalšího přezkoumání,“ uvedl za Petra Slezáka jeho právní zástupce.
Podmíněný trest na dobu jednoho roku uložil soud i Mariánu Habánymu a 40 000 korun Radku Lánskému, zaměstnanci geodetické firmy, který za snížení postihu při řízení v opilosti přislíbil sníženou cenu za geodetické práce na hřišti v Častolovicích.
Nepravomocně odsouzení si ponechali lhůtu na odvolání.

Barbora Čermáková

Soud potrestal tři úředníky z Rychnova za zneužívání pravomoci

Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou ve středu potrestal podmíněnými a peněžitými tresty tři úředníky rychnovské radnice za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Vedoucí odboru dopravy Jan Ledvina byl navíc potrestán za trestný čin přijímání úplatku. Peněžitým trestem 40.000 korun byl za podplácení potrestán také motorista Radek Lánský, který se s Ledvinou domluvil na snížení trestu za řízení v opilosti za zvýhodněnou cenu při provedení geodetických prací. Úředníci radnice měli podle spisu zasáhnout do správních řízení celkem ve čtyřech případech.

Jan Ledvina má podle verdiktu soudu zaplatit 100.000 korun, jeden z jeho podřízených dostal podmíněný trest 10 měsíců se zkušební dobou na jeden rok, druhého úředníka potrestal soud čtyřmi měsíci vězení se zkušební dobou na jeden rok. Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupce i obžalovaní si ponechali lhůtu na podání odvolání. "Všechna prokázaná jednání nejsou dramaticky a výrazně společensky nebezpečná v porovnání s některými jinými případy v České republice v minulých letech," zdůvodnil rozsudek samosoudce Jiří Fuks, který ani jednomu z úředníků neuložil zákaz činnosti.

Jan Ledvina se měl podle obžaloby v roce 2006 například domluvit s geodetem Radkem Lánským, který byl potrestán za řízení v opilosti pokutou 7500 korun a zákazem řízení na 12 měsíců, na snížení původního postihu. Ledvina se s Lánským dohodl, že mu zákaz řízení sníží na čtyři měsíce, pokud zaměří fotbalové hřiště v Častolovicích, kde je Ledvina předsedou fotbalového klubu, za výhodnější cenu. Lánský pak naúčtoval fotbalistům necelých pět tisíc korun namísto osmi tisíc. V dalším z případů měl Ledvina uložit po vzájemné domluvě majiteli rychnovského zámku Janu Kolowratovi-Krakowském za řízení v opilosti 15.000 pokuty a trest zákazu řízení automobilu na dva měsíce. Zákaz se však Kolowrata příliš nedotkl, protože měsíc z této doby byl v zahraničí a zbytek trestu mu radnice prominula.

Ledvina dnes nechtěl rozsudek komentovat, právní zástupce jednoho z úředníků Jiří Slezák dnes novinářům řekl, že s verdiktem jeho klient není spokojen. "Je přesvědčen o tom, že se trestného jednání nedopustil, ty odposlechy, které jsou jediným důkazem, byly opatřeny sporným způsobem z hlediska zákonnosti," řekl Slezák.

Policie pochybení v práci úředníků odboru dopravy odhalila v souvislosti s vyšetřováním rozsáhlých podvodů při dovozu automobilů. Policie již dříve obvinila dvaatřicetiletého podnikatele ze Solnice na Rychnovsku, který ze zahraničí dovážel ojeté automobily. Podle policie muž falšoval údaje o staří vozidel a snižoval množství najetých kilometrů. Muž měl podvody, paděláním a pozměňováním veřejné listiny, za což mu hrozí až osm let vězení, získat téměř dva miliony korun.

Rychnovský soud již dříve potrestal k podmíněnému trestu 2,5 roku vězení se zkušební dobou na tři roky bývalého rychnovského kriminalistu Václava Cabalku, který podle soudu v únoru 2006 vyzvídal od svého kolegy utajované informace v případu vyšetřovaných podvodů při dovozu aut. Cabalka svou vinu odmítá. Před rychnovským soudem stojí také bývalý zástupce rychnovského policejního ředitele Pavel Flossmann, který měl u úředníka Ledviny intervenovat v případu Kolowrata-Krakowského. I Flossmann svou vinu popírá.

(čtk)