Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krádeže jízdních kol se nevyhýbají ani Náchodsku

Náchod - Po celém území republiky, Náchodsko nevyjímaje, dochází velmi často ke krádežím jízdních kol.

12.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Podle policisty Jakuba Vacka se jedná především o krádeže horských kol, která jsou zaparkována na veřejných místech, nebo naopak o kola, která si jejich majitelé ukládají do sklepních kojí v panelových domech.

K tomu, aby kolo nebylo odcizeno, je potřeba je dobře zabezpečit. Na veřejných prostranstvích lidé svá jednostopá přibližovadla nejčastěji zabezpečují pomocí různých lankových a řetízkových zámků. „Bohužel, tyto zámky lze velice lehce překonat pákovými kleštěmi nebo jinými nástroji, které pachatelé mají při zlodějských výpravách zpravidla u sebe,“ uvádí Jakub Vacek. Dodává, že tato krádež trvá jen několik vteřin: zloději přijíždějí na místo, vytipují kolo, přeštípnou zámek, nakládají kolo do vozidla a odjíždějí…

Jsou však možnosti, jak nenechavcům jejich zlodějské ražení trošku ztížit a znepříjemnit. Nejjednodušším způsobem, jak nepřijít o jízdní kolo, je nenechat ho nikde bez dozoru. „Pokud jste nuceni na veřejnosti kolo ponechat, odložte je tam, odkud máte možnost ho vždy při jiné činnosti stále kontrolovat,“ radí Jakub Vacek.

„Co se týká zajištění kola, ať již připevněním ke stojanu nebo k jinému předmětu, měli by lidé vybírat takové předměty, se kterými nelze jednoduše manipulovat – například stromy, sloupy, zábradlí,“ vysvětluje Vacek. Dodává, že kolo se k těmto předmětům připevňuje tak, aby jeho hlavní části nemohly být demontovány. To znamená, že lanko by se mělo protánout skrze rám a pokud možno skrz obě kola.

Také volba dobrého zámku je jedním z hlavních faktorů prevence. V České republice existuje hodně druhů zámků. „Mezi kvalitnější zámky, které z vlastní zkušenosti doporučuji, patří lana, která jsou tvořená ocelovými kuličkami (podobnými ložiskovým), potažená nejprve ocelovou a poté speciální plastovou bužírkou, zakončená zámkem, který nelze odvrtat. Odrazem zmíněného zabezpečení je pochopitelně vyšší pořizovací cena. Dovolím si však tvrdit, že je velice nepravděpodobné, aby vám takto zajištěné kolo někdo odcizil,“ uvádí policista Jakub Vacek.

Nejen majitel jízdního kola může doplatit na zlodějské řádění. Na pozoru by se měl mít i ten, kdo si chce kolo pořídit. „Kradená kola jsou ve většině případů prodávána ve značném nepoměru ke své kvalitě. Není-li v takové cenové relaci kolo kradené, jedná se o stroj ve značně používaném stavu – po závodech a podobně,“ vysvětluje Jakub Vacek. Ten zároveň upozorňuje, že se najdou kupující, kteří tuší, že obchod asi není úplně v pořádku, leč vidina lehce a hlavně „levně“ zakoupeného kola je často silnější argument, nežli je snaha o zjištění původu kola. Zvýšená opatrnost v takovýchto případech je na místě, neboť policie kradená kola zabavuje bez náhrady.

Tak jako v ČR ukradená kola putují většinou do zahraničí, ze zahraničí zase putují ukradená kola k nám. Např. v roce 2008 skončilo v ČR několik speciálních kol odcizených přímo na světovém závodě Tour de France.

„Při koupi bazarového kola doporučuji požadovat od prodávajícího záruční list a informace o původu. Pokud tento list z nějakého důvodů prodejce nemá, je vhodné s ním sepsat kupní smlouvu, ve které budou uvedeny údaje k jeho osobě a popis zmíněného kola, “ radí policista Vacek.

Prostřednictvím policie lze ověřit, zdali kupované kolo nebylo ukradeno. Toto lze provést prozatím pouze v rámci republiky.

„Pátrání po odcizených kolech je značně náročná činnost, která mnohdy bohužel nevede k objasnění,“ zakončil policista Vacek, který doporučuje nedávat zlodějům příležitost ke krádežím a kola si dobře hlídat.

VĚRA SÝKOROVÁ

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení