Už dnes 25. června se bude zabývat kauzou údajné nekalé soutěže Jaroslava Daniše, Lukáše Fraňka a Radka Kereše. Podle obžaloby muži využili možnosti dostat se při svém zaměstnání u společnosti Spedice Jičín k internímu a počítačovému programu i dalším informacím obsahujícím údaje o zákaznících společnosti. Následně je měli využít ve svůj prospěch při podnikání.

U hradeckého soudu se trojice objevila již potřetí. Všichni tři muži vždy využili svého práva nevypovídat. Po odsuzujících rozsudcích, kdy obžalovaní pokaždé odešli s dvousettisícovou pokutou, kauzu do Hradce vždy vrátil pražský vrchní soud.

Podle obžaloby všichni tři muži po odchodu z firmy založili vlastní společnost, přičemž měli oslovit část zákazníků bývalého chlebodárce s nabídkou svých služeb za výhodnějších podmínek. Jenže podle nového trestního zákoníku se už možná nejedná o trestný čin, proto také odvolací vrchní soud kauzu do Hradce vrátil k dopracování. Požaduje nové znalecké posudky a svědky.

Orgie se čtyřletou?

O pár dveří dál dnes na lavici obžalovaných usedne 55letý Vladimír Újezdský, kterého obžaloba viní z toho, že vloni 20. dubna měl v Sezemicích na Pardubicku znásilnit teprve čtyřletou holčičku. Újezdský veškerá obvinění odmítá. Při prokázání viny mu hrozí až 12 let. Proces byl odročen v prosinci.

Zítra začne líčení v další kauze vrácené vrchním soudem, a to k případu 46letého Jana Ficka z Náchodska. U soudu se vloni zpovídal z obvinění, že od důvěřivců vylákal od roku 2007 do roku 2009 přes 13 milionů korun.

Když je měl vrátit, vymlouval se na obchodní problémy a špatný osud. Přesto v prosinci vyslechl osvobozující verdikt s tím, že se jeho věřitelé mají obrátit na občanskoprávní řízení.

S tím se státní zástupkyně nesmířila a s odvoláním uspěla. Ficek se celou dobu obhajoval tvrzením, že své závazky nemohl splácet kvůli své hospitalizaci v psychiatrické léčebně.

A konečně, ve čtvrtek bude po měsíci a půl pokračovat výslech šestatřicetiletého chemického inženýra Davida Janka. Obžaloba ho viní z výroby a prodeje pervitinu. Podle spisu měl drogu vyrábět v mezidobí let 2009 až 2011 na různých místech v Pardubicích. Drogový recidivista opět tvrdí, že to, co vyráběl, nebyly drogy. Snaží se soud přesvědčit, že se jednalo o výzkum nové chemické látky, která by například odbourala závislost na alkoholu. (zprav)