Podle obžaloby jim sliboval zprostředkování prodeje nemovitosti, právnických a překladatelských služeb, opatření licence a vymáhání dluhů v zahraničí. Nic z toho však nezajistil a peníze, které od trojice získal, utratil.

Věc „je vymyšlená"

Šubr dnes vinu odmítl a uvedl, že jedné z poškozených naopak sám půjčil čtyři miliony korun, aby si dala do pořádku své dluhy. Z toho, že obžaloba uvádí, že od pětapadesátileté lékárnice z Jičínska vylákal více než 5,5 milionu korun, je prý „úplně špatný".

Podle státního zástupce však ženu o peníze připravil, když jí přislíbil, že zprostředkuje prodej jejího domu v Železnici, zajistí všechny potřebné náležitosti, vyřeší její dluhy, zruší exekuci, která na ni byla vyhlášena, a vyplatí spolumajitele domu.  Tvrdil jí prý také, že byl okraden, a půjčil si od ní peníze na cestu do Švýcarska, kde údajně bydlí.

„Celá ta věc z její strany je úplně vymyšlená,"  řekl k tomu obžalovaný.  Doklady na to, že ženě dvakrát půjčil dva miliony korun, však nepředložil. „Byla mi sympatická, proto jsem od ní žádný doklad nechtěl," vysvětlil soudcům.

Dalším poškozeným je  pětapadesátiletý muž z obce Háje nad Jizerou, od něhož prý Šubr pod různými záminkami vylákal více než půl milionu korun.  Sliboval mu opatření licence na schvalování elektronických výrobků pro český trh, založení společnosti s ručením omezeným či nákup montážního vozidla.

Peníze na úplatky

Třetím poškozeným je podnikatel ze Semil, kterého Šubr navštívil pod záminkou, že má zájem o odkoupení jednoho z jeho výrobních objektů. Podnikatel dnes vypověděl, že se Šubr  zmínil, že  firma, pro niž pracuje, vymohla v Polsku dluh ve výši deset milionů eur. „Řekl jsem, že tam mám partnera, který nám dluží deset milionů korun," uvedl  poškozený. Šubr mu prý nabídl, že za 250 tisíc korun zajistí odkoupení pohledávky.

Postupně si vyžádal peníze také na  činnost soukromých detektivů působících v Polsku, na úplatky pro polské advokáty a notáře a na další služby, takže celková částka, kterou od podnikatele převzal, dosáhla výše  téměř 1,74 milionu korun, píše se v obžalobě.

Eura v šuplíku

Šubr dnes u soudu tvrdil, že žije ve Švýcarsku s velmi movitou partnerkou, že když potřeboval peníze, třeba i desetitisíce eur, stačilo mu jen „sáhnout do šuplíku", a že pracoval pro českoněmeckého podnikatele Patrika, jehož příjmení prý není schopen vyslovit ani napsat. Výdaje, na něž dal peníze od poškozených, má údajně rozepsané, ale neví, kde jsou doklady.

Hlavní líčení bude pokračovat příští týden.