Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Krčíně někdo ukradl pamětní desku padlým ve válce

Nové Město nad Metují–Krčín – V noci z 18. na 19. srpna 2010 byla ze zdi někdejší krčínské radnice, dnes sídla mateřské školy a pošty, ukradena bronzová pamětní deska padlým v 1. světové válce.

23.8.2010 2
SDÍLEJ:

Krčínská pamětní deska padlým.Foto: Karel V. Nývlt

Po loňské krádeži pískovcové sošky sv. Václava ze kříže stojícího na Žižkově náměstí je to další citelná ztráta pro tuto část Nového Města.

Myšlenku zřídit památník k uctění obětí první světové války inicioval v roce 1933 tehdejší krčínský starosta František Slavík, který původně navrhl umístit desku na vnější východní zdi kostela sv. Ducha. Uvažovalo se i o postavení pomníku v nedalekém parku. Komise, ve které se sešli zástupci místních nepolitických spolků a zástupci pozůstalých po padlých, však nakonec doporučila instalovat desku na vnější zdi radniční budovy.

Tehdejší krčínský kronikář o tom píše: „Dne 20. srpna 1933 sešel se komitét a usnesl se poříditi pamětní desku odlitou z bronze ciselovanou s vylitými 45 jmény padlých, dle návrhu firmy Franta Anýž a spol. v Praze za cenu 7960,- Kč. Velikost asi 120 cm v šíři a 160 cm výši s nápisem: Obětem světové války 1914 – 1918 obec Krčín.“

Firma významného českého umělce Franty Anýže (podílela se mj. na vybavení interiérů pražského Obecního domu, Národního domu na Smíchově, Vinohradského divadla i náchodského Beránku) desku zhotovila ještě na podzim toho roku. Na desce se v konečné podobě objevil nápis v kapitálkách: OBĚTEM SVĚTOVÉ VÁLKY 1914-1918 / VĚNUJE MĚSTYS KRČÍN.

Uprostřed pod výše uvedeným nápisem je na lipových ratolestech a meči položená francouzská přilba s československým znakem používaným legiemi. Níže jsou pod sebou ve dvou sloupcích jména padlých v abecedním pořadí. Na posledním řádku uprostřed je jméno poslední pětačtyřicáté oběti.

V říjnu 1933 byla deska umístěna na zeď radnice pod obecní znak, vlevo od vchodu do budovy. Krčínská pamětní kniha přináší záznam ze slavnostního odhalení desky: „Patnácté výročí obnovení československé samostatnosti oslaveno dne 28. října slavnostněji, než v uplynulých letech. Ráno o 8 ½ hod. vyšel ze Strážnice průvod v jehož čele kráčela školní mládež a pozůstalé příbuzenstvo po obětech světové války. Pak následovala hudba, obecní zastupitelstvo, Sokolové, hasiči a sportovní klub. Účast byla velká.

Před radnicí učiněn sraz a z balkonu promluvil o významu dne štábní kapitán, učitel Josef Brandejs. S oslavou národního osvobození spojena slavnost odhalení pamětní desky věnované obcí obětem světové války r. 1914-1918 se jmény 45 obětí. Uvedeni jsou pouze vojáci, kteří při odchodu na vojnu měli své stálé bydliště v Krčíně, bez ohledu do které obce příslušeli. Skoro ze všech domů vlály prapory a vlajky. Po slavnosti následoval koncert na náměstí až do 12. hodiny polední. Večer pak v rámci slavnosti sehráno v hotelu Železo divadelní představení Stilmondský starosta. V divadle byla účast as 120 osob.“

Pamětní deska vydržela na zdi radnice deset let. Jako připomínka československé samostatnosti však byla trnem v oku nacistických úřadů a dne 19.červencce 1943 musela být sňata. Na své místo se vrátila po válce, v roce 1945.

V souvislosti s úpravou a revitalizací protilehlého parku navrhl počátkem roku 2007 tehdejší městský architekt přemístit desku do parku. Tento nápad však nenašel podporu veřejnosti a deska se jmény padlých zůstala na svém původním místě. Až do letošní osudné srpnové noci., kdy zmizela.⋌Jiří Hladík

23.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení