„Slyšíme kolegy z Polska. Vozidlo se blíží k našemu zátarasu, používám zastavovací pás a pokusíme se ho zastavit,“ popisuje do vysílačky aktuální situaci jeden ze zasahujících policistů. Jeho kolegyně gestikulací nabádá řidiče přijíždějícího traktoru, ať zrychlí a nepřekáží blížícímu se zásahu. Sotva projede valník, přehradí vozovku v celé šíři zastavovací pás. Řidič v BMW zastavuje.

„Dej ruce na kapotu,“ křičí na něj česky i anglicky policisté a za pár vteřin leží řidič i jeho spolujezdec na silnici s pouty na rukou.

Vstup ČR do Schengenu s sebou přinesl i možnost tzv. přeshraničního pronásledování. „Jedná se o situaci, při které policisté jednoho státu pronásledují za hranice druhého státu prchajícího pachatele, který se na jejich území dopustil nějakého trestného činu,“ vysvětluje policejní mluvčí Lucie Konečná.

Hasiči měl požár rychle pod kontrolou, místo hasili pomocí CO2. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na elektroinstalaci.
V polické firmě způsobila závada na elektroinstalaci požár se škodou půl milionu

A právě tato možnost byla náplní dvou jednodenních cvičení, které mělo prověřit praktickou činnost hlídek a operačních středisek policejních sborů České a Polské republiky při organizování přeshraničního pronásledování. To se samozřejmě konalo v obou směrech…

Podívejte se na video ze ze cvičení:

Zdroj: Youtube

„Přidáváme se ke sledování,“ oznamuje do vysílačky řidič policejního vozu připojující se ke sledování vozu, v němž jsou dva pachatelé podezřelí z loupežného přepadení benzinky v Hronově. “Jsou zřejmě ozbrojení,“ upozorňuje další hlas. „Směřují k tobě, tak zaujmi postavení a pokus se je zastavit,“ schyluje se k dalšímu zásahu. Vůz však pokračuje dál směrem k přechodu do Polska. „Žádáme o povolení překročit polskou hranici.“ Honička graduje „Můžete pokračovat v pronásledování na polskou stranu,“ dostanou policisté požehnání. Pár kilometrů za hranicí české lupiče zpacifikovali polští policisté podobným způsobem jako v předchozím případě čeští policisté polské kriminálníky.

Po nedávné rekonstrukci krypty kostela sv. Mikuláše, ve které je uloženo 57 mumifikovaných nebožtíků, se opravy dočkaly i hlavní vstupní vrata. Při opravě jejich kování učinili kováři zajímavý objev. Foto: Deník/Jiří Řezník
Překvapení při renovaci vrat sv. Mikuláše. Ve zdobení klepadla objevili páva

„Cvičení velmi dobře prověřilo možnosti vzájemné komunikace a nebylo určitě poslední prověrkou možností vzájemné spolupráce mezi PČR a Polskou policií. Úkolem přitom nebylo ukázat, že tyto situace jdou zvládnout, ale odhalit případná slabá místa, na kterých je potřeba zapracovat,“ dodala policejní mluvčí Lucie Konečná s tím, že zásahů se vždy účastnilo šest policistů z České republiky a šest z Polska.

Česko-polské pronásledování probíhá nejčastěji ve spojitosti s pašováním léků ze zahraničí a s převozem kradených aut. Až dvousetkilometrová rychlost kradeného Mercedesu, šílená jízda odcizeného Audi A6 či krádež Porsche za 3,5 milionu řízené zfetovaným cizincem – to je jen výběr událostí, kdy pachatelé mířili ukradenými vozy zejména z Německa či Rakouska přes naše území do Polska. K polské hranici se ale nedostali.

„Mnohem častější jsou ale případy, kdy k přeshraničnímu pronásledování pachatelů nedošlo, jelikož se je podařilo zadržet na naší straně," potvrzuje Lucie Konečná. "Ale byl předpoklad, že míří do Polska.“ Opravdové pronásledování pachatele přes hranici se v Královéhradeckém kraji se odehrálo v roce 2019 přes hraniční přechod Náchod – Kudowa Zdrój, kdy se jednalo se o vozidlo v pátrání.