Když náchodští kriminalisté před rokem přijali oznámení o krádeži více jak 450 tisíc korun a zahájili vyšetřování, netušili, že nakonec dojdou k jinému závěru.

"Tehdy devětatřicetiletá žena vypovídala proti své devatenáctileté dceři, kterou obvinila z toho, že se vloupala k ní domů a odcizila finanční hotovost převyšující 450 tisíc korun. Na základě její výpovědi tak bylo proti dceři zahájeno trestní stíhání pro trestný čin krádež," líčí policejní mluvčí Lucie Konečná.

V průběhu vyšetřování však vyplynulo, že mezi ženami byly rodinné spory a oznámení se nezakládá na pravdě. Žena, která nebrala v potaz ani řádné poučení o trestní odpovědnosti ze lživého obvinění jiné osoby ze spáchání trestného činu, proto byla za svou lež obviněna z trestného činu křivého obvinění. V případě prokázání viny jí hrozí až tři roky vězení.

Dopravní policista. Ilustrační snímek
Šarvátka na silnici. Na způsob předjíždění měl každý z řidičů jiný názor

Podle Lucie Konečné se nejedná o ojedinělý případ křivého obvinění.

"Kriminalisté se často setkávají s lidmi, kteří přijdou oznámit smyšlený skutek. Po prošetření popsaného jednání kriminalisté nakonec zjistí, že se čin nestal a občané si vše vymysleli. Důvody mohou být různé - aby mohli například odůvodnit jiným osobám odcizení peněz, které utratili nebo jako ve výše zmíněném případě, aby jiným uškodili," uvedla policejní mluvčí.

Připomněla také, že oznamovatelé vymyšlených protiprávních jednání by si měli uvědomit, že se nakonec vše obrátí proti nim a budou sami čelit právním následkům.