Společnost Holba, jež byla jedním z uchazečů o náchodský pivovar, totiž podala dvě žaloby, v nichž poukazuje na neplatnost smlouvy ohledně loňského prodeje pivovaru.

Obě žaloby nyní leží u Krajského soudu v Hradci Králové. V případě, že soud dá za pravdu společnosti Holba a označí smlouvu za neplatnou, hrozí situace, že by Náchod musel vracet 150 milionů korun a pivovar by se tak stal opět majetkem města. Radnice však peníze, jež za prodej pivovaru získala, už nemá. Část z těchto financí totiž byla použita na přístavbu hotelu Beránek, část na rekonstrukci základní umělecké školy.

Celým případem se navíc zabývá také Evropská komise, která řeší prodej pivovaru kvůli údajné nepovolené veřejné podpoře, na kterou společnost Holba ve své stížnosti poukazuje. Městu tak hrozí uložení sankce.

Jak Birke uvedl, nyní se hledá nový právník, který bude město u soudu zastupovat. „Musíme mít takové právní zastoupení, které bude odpovídat kvalitě advokátů protistrany,“ nechal se slyšet Birke s tím, že právě kvůli výměně advokáta, a také kvůli výměně vedení radnice se budou snažit termín soudního jednání posunout.

Starosta Jan Birke převzal od právníka dokumenty

Co by vrácení 150 milionů korun a znovunabytí pivovaru do majetku města pro Náchod znamenalo? „Zatím je to předčasné, tato situace sice může nastat, ale doufáme, že nenastane. Naší prioritou je ochránit město a zamezit jakémukoliv negativnímu vlivu, který by mohl vzniknout,“ uvedl starosta Birke. Ten také požádal dosavadního právního zástupce, aby mu předal veškerou agendu k této kauze. „Včera jsem tuto agendu převzal, nejpozději zítra budu posílat dopis na Krajský soud do Hradce Králové s žádostí o odročení stání z 13. prosince. Na uzavřeném jednání jsme včera informovali o této situaci všechny radní a v pondělí budeme o této věci jednat se všemi sedmadvaceti zastupiteli,“ řekl včera Jan Birke.

Město prodalo pivovar firmě Lif vloni v březnu za 150 milionů korun. Prodej kritizovala opozice a výsledek výběrového řízení označil za nezákonný Pivovar Holba, který nabídl 185 milionů korun. Státní zástupce obžaloval dnes již bývalého starostu Náchoda Oldřicha Čtvrtečku z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení.